دانستنی های پزشکی

سازمان بهداشت جهانی: وضعیت اضطراری کرونا به پایان رسیده است پزشکی علم وپیشرفت

سازمان بهداشت جهانی: وضعیت اضطراری کرونا به پایان رسیده است پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت فارس به نقل از واشنگتن پست، سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ارزیابی خود از همه‌گیری کروناویروس را کاهش داد و گفت که این بیماری دیگر به عنوان یک وضعیت اضطراری جهانی واجد شرایط نیست. اعلام وضعیت اضططراری کرونا برای اولین بار در بهمن ماه ۳سال پیش اعلام شد، زمانی که بیماری حتی به عنوان کووید-۱۹ نامگذاری نشده بود.

تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، گفت:«با افزایش واکسیناسیون و مصونیت جمعیت در برابر عفونت بیش از یک سال است که بیماری همه گیر در روند نزولی بوده است. او گفت که این به اکثر کشورها اجازه داده به زندگی عادی بازگردند، به این معنی که بدترین بخش بیماری همه گیر به پایان رسیده است.»

آدهانوم گفت که در سال گذشته، این سازمان و کارشناسان کمیته اضطراری آن در حال تجزیه و تحلیل داده‌های بیماری برای تصمیم‌گیری زمان مناسب برای کاهش سطح هشدار آن هستند و کارشناسان به تدروس توصیه کردند که کووید-۱۹ دیگر واجد شرایط اضطراری جهانی نیست و او این توصیه را پذیرفته است.

طبقه بندی یک تهدید بهداشتی به عنوان یک وضعیت اضطراری جهانی به منظور هشدار به مقامات سیاسی است که یک رویداد فوق العاده وجود دارد که می تواند تهدید بهداشتی برای سایر کشورها باشد و برای مهار آن نیاز به واکنشی هماهنگ است. اعلامیه های اضطراری سازمان بهداشت معمولاً به عنوان یک سیگنال اضطراری بین المللی برای کشورهایی که به کمک نیاز دارند استفاده می شود. آنها همچنین می توانند کشورها را تشویق کنند که اقدامات ویژه ای برای مبارزه با بیماری ها یا آزاد کردن بودجه اضافی ارائه کنند.

اگرچه آدهانوم ، رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت که وضعیت اضطراری ویروس کرونا به پایان رسیده، اما هشدار داد که ویروس در جهان باقی مانده است و همچنان هر هفته هزاران نفر از ابتلای به آن می میرند.

رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت: خطر بروز انواع جدیدی که باعث افزایش موارد جدید و مرگ و میر می شوند، باقی می ماند. معنی این خبر این است که زمان آن فرا رسیده است که کشورها از حالت اضطراری به مدیریت کووید-۱۹ در کنار سایر بیماری‌های عفونی بپردازند.

آژانس سازمان ملل خاطرنشان کرد: در ماه آوریل(فروردین-اردیبهشت)، نزدیک به ۳ میلیون مورد و بیش از ۱۷۰۰۰ مرگ گزارش شده است که در آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه شاهد افزایش این موارد بوده ایم.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا