اخبار

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به تسنیم: اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری در دست بررسی است پرشین طب

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به تسنیم: اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری در دست بررسی است پرشین طب

سخنگوی قوه قضاییه گفت: اگر فردی مرتکب جرمی می‌شود اگر مجازات بازدارنده باشد، موجب ‌پیشگیری از بروز جرایم مشابه می‌شود، ازاین‌رو موضوع اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری در دست بررسی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مسعود ستایشی؛ سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز خود در پاسخ به تسنیم از برنامه دستگاه قضا درباره اصلاح قوانین مرتبط با حبس تعزیری با هدف بازدارنده بودن آنها خبر داد.

سؤال تسنیم این‌گونه مطرح شد؛ قانون کاهش مجازات حبس تعزیری (مصوب ۱۳۹۹) با هدف کاهش جمعیت کیفری تصویب و ابلاغ و اجرا شده است؛ اما کارشناسان امر و برخی از قضات که با آنها گفت‌وگو داشته‌ایم، معتقدند این قانون باعث پایین آمدن هزینه جرم و رشد میزان تکرار جرم از سوی برخی مجرمان شده است که با استفاده از این قانون باز هم بیرون از زندان می‌مانند، لطفاً بفرمایید؛ آیا قوه قضاییه قصدی برای تنظیم لایحه‌ای به‌منظور رفع نقیصه این قانون که منجر به کاهش هزینه جرم شده است، دارد؟

ستایشی در پاسخ گفت: اهتمام ما این است که لایحه‌ای متناسب و مناسب تدوین و طراحی شود و به دولت محترم و از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود. این لوایح باید کارساز و مکفی و جامع‌الشمول باشد و به‌گونه‌ای باشد که به‌خصوص واجد مؤلفه‌های پیشگیرانه باشد.

وی تأکید کرد: اگر فردی مرتکب جرمی می‌شود اگر مجازات بازدارنده باشد، موجب ‌پیشگیری از بروز جرایم مشابه می‌شود، تلاش ما این است و در قبال این قضیه موضوع در دست بررسی است.

ستایشی افزود: قانون کاهش مجازات حبس تعزیری نکات بسیار خوب و مؤثری دارد و اگر اشکالات احتمالی بر آن مترتب است با تدقیق و توجه و بررسی می‌توان آن را رفع کرد تا به وضعیتی برسیم که بتوان قانونی که واجد مؤلفه‌های پیشگیرانه و بازدارنده باشد و حق مطلب را ادا کند داشته باشیم و ان‌شاءالله بتوانیم آن را ارایه کنیم و انجام دهیم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: نسبت به این قضیه (ارائه لایحه اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری) هم در خصوص قوانین حبس تعزیری و اصلاحات مدنظر، مؤلفه‌های بازدارندگی و پیشگیرانه را مورد توجه قرار خواهیم داد.

انتهای پیام/+

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا