اخبار

سقف هزینه حج تمتع ۱۴۵ میلیون تومان/ ارائه خدمات اسکان به زائران حج در ۹۰ هتل پرشین طب

سقف هزینه حج تمتع ۱۴۵ میلیون تومان/ ارائه خدمات اسکان به زائران حج در ۹۰ هتل پرشین طب

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: هزینه سفر حج امسال از Û±Û°Û¹ تا Û±Û³Û° میلیون تومان Ùˆ یک کاروان زوجی داریم Ú©Ù‡ هزینه آن Û±Û´Ûµ میلیون تومان است؛ البته اسکان آنها فقط در مکه به صورت Ø²ÙˆØ¬ÛŒ است و در مدینه Ø§Ø³Ú©Ø§Ù† چند نفر در یک اتاق خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید عباس حسینی در همایش تخصصی روحانیون اهل سنت اظهار کرد: امسال میزبان ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر زائر هستیم که در قالب ۵۷۷ کاروان ساماندهی شده‌اند و از بین آنها میزبان ۶۶ کاروان اهل سنت با جمعیت حدود ۲۰ هزار نفر Ù‡Ø³ØªÛŒÙ…. 

وی ادامه داد: ثبت‌نام‌ها تمام شده و Ø¯Ø± موضوع معاینات پزشکی همچنان پیگیر وضعیت حجاج هستیم علاوه بر این آمادگی لازم برای صدور روادید حجاج انجام شده و دیروز توانستیم برای بخش اجرایی تعدادی ویزا هم اخذ کنیم که بعد از موضوعات عوامل اجرایی، اخذ ویزا برای زائرین Ø¯Ø± دستور حوزه کاری ستاد و سازمان قرار گرفته است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: Ø§Ù…سال ۷۰ هتل در مکه و ۲۰ هتل هم در مدینه خدمات اسکان را به حجاج ارائه می‌دهند که Ø§Ø² این تعداد ۸ Ù‡ØªÙ„ مربوط به زائرین اهل سنت است. با توصیه‌ Ù†Ù…اینده ولی فقیه و سرپرست حجاج، Ø³Ø¹ÛŒ کردیم نزدیک ترین هتل‌ها را به برادران اهل سنت تخصیص بدهیم. این ۸ هتل در مکه نزدیک‌ترین نقاط به حرم هستند به گونه‌ای که بعد از تعطیلی ناوگان در ۵ ذی‌الحجه، زائران می‌توانند به راحتی به حرم دسترسی داشته باشند.

وی با بیان اینکه به طور کلی در مکه ۶ گروه قیمتی و در مدینه نیز ۶ گروه قیمتی داریم Ú©Ù‡ تلفیق این گروه‌های قیمتی هزینه حج را تعیین می‌کند، افزود: بعضا در عربستان با اختلاف قیمت‌ در هتل‌ها مواجه می‌‌شویم که Ø¨ÛŒØ´ØªØ± مربوط به همین گروه‌های قیمتی ترکیبی مکه و مدینه و ایستگاه پروازی است که زائران مشرف می‌شوند، است. این نکته را مطرح کردم که اگر با این موضوع مواجه شدید، زائران را توجیه کند که وجود چند قیمت در هتل به دلیل مسکن مدینه و ایستگاه پروازی که زائران از آن مشرف شده‌اند، مربوط می‌شود. 

حسینی تصریح کرد: Ù‡Ø²ÛŒÙ†Ù‡ سفر امسال از ۱۰۹ تا ۱۳۰ میلیون تومان Ùˆ یک کاروان زوجی داریم Ú©Ù‡ هزینه آن ۱۴۵ میلیون تومان است؛ البته اسکان آنها فقط در مکه به صورت Ø²ÙˆØ¬ÛŒ است و در مدینه Ø§Ø³Ú©Ø§Ù† چند نفر در یک اتاق خواهد بود. 

وی ادامه داد: درخصوص تغذیه، برنامه غذایی متناسب با ذائقه ملی و عمومی کشور تنظیم و سعی کرده‌ایم که موضوع سن زائرین که امسال به مراتب مسن‌تر از سال قبل هستند را در نظر بگیریم علاوه بر این Ù‚رارداد بیش از ۱۳۰ قلم کالای مورد نیاز برای تامین تغذیه حجاج نیز انجام شده است چراکه می‌خواستیم مطابق با ذائقه ایرانی و فرهنگی ما باشد. ۲۵۰ سرآشپز و آشپز Ø®Ø¯Ù…ت برای تأمین غذای حجاج را انجام می‌دهند و ۲ آشپزخانه Ø¯Ø± مکه و دو آشپزخانه در Ù…دینه پخت غذای زائرین را برعهده دارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین گفت: درخصوص حمل و نقل قرارداد ۳۵۰ دستگاه اتوبوس برای انتقال حجاج از منازل Ø¨Ù‡ حرم را منعقد کرده‌ایم اما اینجا یک نکته قابل Ù…لاحظه ای مربوط به ایستگاه جمرات، وجود دارد زیرا مسیر Ø¬Ù…رات تا باب علی با زائرهای کشورهای به صورت Ù…شترک از اتوبوس‌ها استفاده می‌کنیم که باید این آمادگی و ذهنیت را همه داشته باشند که این شرایط و اقتضای Ø¹Ø±Ø¨Ø³ØªØ§Ù† است و  Ø¨Ø§ÛŒØ¯ ما هم همسو و هم جهت با آنها این عملیات را به خوبی اداره کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ۲۱ ایستگاه پروازی عملیات انتقال حجاج را انجام می‌دهد که ۲ Ø§ÛŒØ³ØªÚ¯Ø§Ù‡ قشم و چابهار نیز به مجموع ایستگاه‌ها اضافه شده‌اند و Ø¯Ø± تلاش هستیم در صورت کمک Ø§ÛŒØ±Ù„این‌ها، بتوانیم تعداد ایستگاه‌های پروازی را Ø§ÙØ²Ø§ÛŒØ´ بدهیم. Ø·ÙˆÙ„ عملیات رفت ۳۰ روز و طول عملیات برگشت ۲۲ روز است که از سوم Ø®Ø±Ø¯Ø§Ø¯ تا اوایل تیرماه عملیات اعزام و از ۱۳ تیر تا ۳ مرداد عملیات بازگشت به Ø·ÙˆÙ„ می‌انجامد.

وی افزود: برای اینکه افراد بیشتری امکان تشرف داشته باشند، از تعداد عوامل اجرایی کاروان‌ها به گونه‌ای که اشکالی در کار ایجاد نشود، کاسته‌ایم و به سمت استفاده از استعداد زائران برای مدیریت کاروان‌ها رفته‌ایم. خواهش بنده این است که این موضوع را به خوبی برای زائران تبیین و از آنها برای مشارکت در اداره کاروان‌ها، دعوت کنید. 

حسینی در ادامه گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که باید به زائران گفته شود، محدودیت اسکان در منا است و زائران باید نسبت به این موضوع، در ایران توجیه شوند که در فضای عرفات گلایه‌ نکنند چراکه حدود ۸۰ سانت فضا برای هر فرد وجود دارد و در صورت آگاهی قبلی سطح انتظارشان پایین می‌آید. Ø±Ø¹Ø§ÛŒØª زمانبندی هنگام تخلیه عرفات نیز نکته‌ای است که باید به آن توجه داشته باشیم یعنی هم مدیران کاروان این برنامه Ø²Ù…ان‌بندی را رعایت کنند و هم روحانیون محترم باید در این زمینه همراه و همگام با ما باشند تا بتوانیم عملیات را به صورت روان و به خوبی در عرفات اجرا کنیم.

وی افزود: ظرفیت هتل‌ها Ø¨Ø±Ø§Ø³Ø§Ø³ استانداردهای خاص هتلداری و برای ایام عمره پیش بینی شده  Ùˆ به دلیل اینکه ما خدمات تغذیه‌ای یکسان و متمرکز داریم Ù‡Ù…یشه بیشتر از کشورهای دیگر با این مشکلات مربوط به آسانسور مواجه هستیم، ÙˆÙ‚تی خدمات نقل می‌دهیم و زائرمان را بعد از نمازها به هتل‌ها منتقل می‌کنیم، از آسانسور برای استفاده از رستوران استفاده کند به همین دلیل ØªØ±Ø§ÙÛŒÚ© تردد در زمان وعده‌های غذایی داریم اما زائران باید Ø¨Ø¯Ø§Ù†Ù†Ø¯ و اگاه باشند تا درگیر موضوعات تنشی شوند.

به گفته وی، آخرین موضوع هماهنگی و همکاری و هم افزایی به بخش فرهنگی و اجرایی است که شما می‌توانید نقش بسزایی در این موضوع داشته باشد تا Ø¨ØªÙˆØ§Ù†ÛŒÙ… عملیات را به خوبی ان‌شاءالله اجرا کنیم.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا