اخبار پزشکی

شرط حمایت بیمه ای از پزشکان/ از راهنماهای بالینی تبعیت کنید اخبار سلامت

شرط حمایت بیمه ای از پزشکان/ از راهنماهای بالینی تبعیت کنید اخبار سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، شرط حمایت بیمه ای از پزشکان را، استفاده از راهنماهای بالینی دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی ناصحی، در خصوص آخرین وضعیت اجرای نسخه نویسی الکترونیکی گفت: نسخه نویسی الکترونیک در ۲ سال گذشته به طور کامل در بخش‌های سرپایی و بستری استقرار پیدا کرد و خوشبختانه سازمان بیمه سلامت ایران در اجرای این پروژه پیشرو بود.

وی با اشاره به اینکه ۹۸ درصد نسخ دریافتی و پرداختی به صورت الکترونیک است، افزود: به طور عمده این پروژه در استان‌ها و شهرستان‌ها در بخش دولتی و خصوصی اجرایی می‌شود، تنها در تهران و برخی مراکز استان‌ها هنوز درصدی از پزشکان اقدام به نسخه نویسی کاغذی می‌کنند؛ البته الزام قانون بودجه سال گذشته و سال جاری اجرای این پروژه بوده و حتی تمدید پروانه مطب‌ها منوط به استفاده از نسخه نویسی الکترونیکی است.

ناصحی با بیان اینکه اشکالات و مشکلات سامانه نسخه نویسی الکترونیکی رفع شده است، تصریح کرد: از جامعه پزشکی و نظام پزشکی انتظار می‌رود که در اجرای پروژه نسخه نویسی الکترونیکی همکاری و تعامل کنند، ضمن اینکه ابزار نظارتی در بخش سرپایی در اختیار نظام پزشکی و در بخش سرپایی بر عهده وزارت بهداشت است.

وی با تاکید بر اینکه سامانه بیمه سلامت به ازای ارائه هر خدمت و نسخه به بیمار پیامک ارسال می‌کند، گفت: در هر صورت بیمار در جریان بهره مندی از هرگونه خدمت و بیماری خود قرار دارد، لذا سامانه بیمه سلامت ایران در ارسال پیامک به بیمار هیچ مشکلی ندارد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نسخه نویسی الکترونیکی جلوگیری از هرگونه تخلف است، البته افراد می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه مشکل، با سامانه پاسخگویی ۱۶۶۶ تماس حاصل کنند.

وی با بیان اینکه تجویز دارو بر اساس راهنماهای بالینی انجام می‌شود، اظهار داشت: نزدیک به ۶۰۰ مورد از راهنماهای بالینی ابلاغ و در سامانه‌ها اعمال شده است، به ویژه برای بیماری‌های صعب العلاج که در سامانه‌های بیمه سلامت نیز این بیماران نشان دار شدند. البته برای سایر بیماری‌ها نیز با همکاری سایر بخش‌های ذی ربط این مسیر ادامه پیدا می‌کند.

ناصحی با یادآوری اینکه پزشکان باید از راهنماهای بالینی تبعیت کنند، گفت: در غیر این صورت از حمایت‌های بیمه‌ای خارج می‌شوند. لذا امیدواریم در آینده راهنماهای بالینی بیشتری ابلاغ شود.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران، درباره همکاری و پیوستن بیمه‌های تکمیلی به سامانه نسخه نویسی الکترونیکی، افزود: اطلاعات و ساز و کارهای لازم در اختیار بیمه‌های تکمیلی قرار گرفته و مسئولان بیمه‌های تکمیلی در اجرای این پروژه مصمم هستند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا