اخبار پزشکی

شرط عبور بی خطر از موج جدید کرونا/ نگران موارد ابتلا نیستیم اخبار سلامت

شرط عبور بی خطر از موج جدید کرونا/ نگران موارد ابتلا نیستیم اخبار سلامت

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به رفتار متفاوت ویروس در کشورهای مختلف، بر اهمیت تزریق دوز یادآور واکسن کرونا تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی قانعی، در گفتگوی ویژه خبری که شب گذشته با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت برگزار شد، در واکنش به نرخ ابتلاء، بستری و نرخ فوت ناشی از سویه‌های جدید، افزود: همانطور که اطلاع دارید زمانی که با موج سویه دلتا مواجه شدیم، واکسیناسیون آنقدر پوشش پیدا نکرده بود و تعداد واکسن‌ها افزایش پیدا نکرده بود، بنابراین سطح ایمنی پایین بود و مرگ و میر دلتا یک درصد می‌شد یعنی ۱۰ درصد مبتلایان بستری می‌شدند و ۱۰ درصد بستری‌ها هم منجر به فوت می‌شدند. البته در آی سی یو نرخ فوت گاهی تا ۵۰ درصد هم افزایش پیدا می‌کرد، در مورد سویه اومیکرون موضوع این است که کمتر دستگاه تنفس تحتانی یعنی خود کیسه‌های هوایی و آن نایژه‌ها را گرفتار می‌کند، وقتی که سویه اومیکرون دستگاه تنفس فوقانی را بگیرند ویژگی آن این است که سرایت زیاد، ولی مرگ کم می‌شود، اگر اضافه کنیم که کشور ما به هر حال دو یا سه دوز واکسن هم زدند بنابراین باید به شدت میزان مرگ و میر پایین باشد.

وی ادامه داد: آن چیزی که ما باید مراقبت کنیم فقط مرگ و میر و بستری شدن است، نمی‌شود جلوی ابتلاء را گرفت به خاطر اینکه این سویه بسیار مسری است و موج قبلی هم که آمد خیلی‌ها بدون علامت بودند، بنابراین می‌گردند و منتشر می‌کنند و ۴۰ درصد هیچ علامتی نداشتند یا علامت خفیفی دارند که فکر نمی‌کنند مریض هستند که این باعث می‌شود گسترش پیدا کند. ما نگران ابتلاء نیستیم، به همین دلیل آن چیزی که قطعی است که بحث واکسن است به خاطر اینکه یک ایرادی وارد شده می‌گویند نکند واکسن‌های موجود این ویروس را خنثی نمی‌کند. آنچه قطعی است این است که هر کسی که واکسن را به اندازه کافی یعنی سه دوز زده باشد و یادآور را زده باشد حتماً میزان بستری و فوت کاهش ۲۰ برابری می‌یابد، این چیزی است که بسیار کمک می‌کند، حداقل یک بیستم آن چیزی است که در دلتا داشتیم.

قانعی افزود: واکسیناسیون و ابتلاهای قبلی، باعث می‌شود میزان درگیری و بستری شدن بسیار کاهش پیدا کند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: یک قانونی برای همه ویروس‌ها وجود دارد و آن این است که به سرعت گسترش پیدا می‌کنند و این قانون که فردی که مبتلا است برای همیشه چه بخواهد آنفلوانزا باشد و چه ویروس‌های دیگر، فرد مبتلا باید ماسک سه لایه بزند که منتشر نشود.

وی افزود: ویروس کرونا دیگر ویروس پایدار بشریت شده است همانطور که آنفلوانزا چهار آنتی ژن آن تغییر می‌کند و هر سال با یک سویه جدید می‌آید به همین دلیل ما واکسن سویه جدید را می‌زنیم و واکسن قبلی را نمی‌توانیم بزنیم، به نظر می‌آید کرونا هم با تأثیر جهش‌هایی که ایجاد می‌کند با اسم کرونا می‌آید.

قانعی گفت: خوشبختی ما این است که این جهش به نفعی بوده که سرایت بیشتر شده، ولی مرگ و میر کمتر، اینکه ما قرنطینه کنیم، بر اساس مطالعاتی که انجام شده دیگر فکر نکنم قرنطینه‌های آنچنانی جواب دهد. وقتی ۴۰ درصد بدون علامت می‌گردند و وقتی که سرعت سرایت در این حد افزایش پیدا می‌کند، به هر حال خوب است کنترل مرزها را داشته باشیم، ولی وقتی سراغ واقعیت می‌رویم می‌بینیم وقتی کسی از کشوری آمد و مثبت شد ما او را کجا ببریم، تا چه زمانی نگهداری کنیم و هزینه‌های آن را چه کسی می‌پردازد، این‌ها باعث شده که این سوالات ایجاد شود که برنامه عملی چگونه باید باشد به همین دلیل تنها چیزی که قطعی است ماسک زدن فرد مبتلا و واکسیناسیون است. ما انتظارمان این است که من بعد مرگ و میر و بستری نداشته باشیم، این دو را نداشته باشیم با این سویه ویروس خیلی مشکلی نخواهیم داشت.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، در واکنش به بالا بودن آمار فوتی‌های سویه جدید در کشوری مثل ژاپن، افزود: در کارهای علمی که در سطح دنیا انجام شد، بالاترین ایمنی را زمانی دیدند وجود دارد که ترکیبی یعنی هم ابتلاء و هم واکسن در جامعه‌ای با هم رخ داده باشد و در عین حال واکسن‌ها هم از انواع مختلف یعنی یک نوع نباشد و از چند واکسن استفاده کرده باشند.

وی ادامه داد: مردم ما همزمان با واکسیناسیون حتی ابتلاء داشتند که به این می‌گویند هیبریدی، اثبات شده ایمنی هیبریدی یا ترکیبی بسیار ایمنی بالاتری دارد به همین دلیل این موضوع که در کشورهای مختلف رفتار ویروس متفاوت است این یک امر اثبات شده‌ای است، یعنی در کشورهای حتی اطراف ما رفتار ویروس عین کشورهای دیگر نیست به خاطر طیف سیستم ایمنی، این نکته بسیار مهم است، هیچ زمان نمی‌شود گفت، چون علامتی ندارد چیزی نیست یا خیلی شدید است ویروسش بدتر است، خیر، طیف ایمنی ما تعیین می‌کند که شدت علائم چقدر باشد.

قانعی گفت: پیشنهادی که در کمیته علمی شد این است که معاونت تحقیقات به طور دوره‌ای باید آمار سطح ایمنی جامعه را دهد و این چیزی است که ما نیاز داریم برای اینکه بتوانیم بگوییم که دوز بعدی واکسن را بزنیم یا خیر، اگر هر سطح ایمنی داشته باشیم تصمیم به تزریق دوز بعدی بسیار کمک کننده خواهد بود. آن چیزی که قطعی است اینکه با تزریق دوزهای بعدی واکسن به شدت میزان بستری و مرگ و میر پایین می‌آید، همانطور که عرض کردم ما با یک ابتلای سرما خوردگی خیلی کار نداریم بنابراین در کشور ما موج قبلی نشان داد که کشور در یک وضعیت بسیار خوبی توانست مقابله کند. امیدواریم این دفعه هم مردم اگر تبعیت کنند و دوز یادآور خود را بزنند حتماً ما همان وضعیت را تکرار خواهیم کرد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا