دانستنی های پزشکی

شکایت نویسندگان آمریکایی از مالک اینستاگرام پزشکی علم وپیشرفت

شکایت نویسندگان آمریکایی از مالک اینستاگرام پزشکی علم وپیشرفت

شکایت نویسندگان آمریکایی از مالک اینستاگرام پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، گروهی از نویسندگان از جمله مایکل شیبن، برنده جایزه پولیتزر، در دادگاه فدرال سانفرانسیسکو از شرکت متا شکایت کردند و این غول فناوری را به سوء استفاده از آثار آنها برای آموزش نرم افزار هوش مصنوعی ال لاما متهم کردند.

نویسندگان در یک دادخواست قضایی گفتند، متا به مدل زبان بزرگ لاما آموزش داد تا با مجموعه داده هایی که شامل نسخه های غیرقانونی نوشته های آنها بود، به درخواست های متن انسانی پاسخ دهد.

همین نویسندگان روز جمعه شکایت مشابهی را علیه شرکت اپن ای آی سازنده چت جی پی تی ارائه کردند. آن ها در پرونده اپن ای آی گفتند که آثاری مانند کتاب‌ها و نمایشنامه‌ها برای آموزش زبان هوش مصنوعی استفاده شده اند.

سخنگوی متا از اظهار نظر در مورد شکایت جدید خودداری کرد. گروهی جداگانه از نویسندگان در ماه جولای(تیر-مرداد) از متا و اپن ای آی به دلیل نقض حق نسخه‌برداری شکایت کرده بودند.

متا لیستی از مجموعه داده های مورد استفاده برای آموزش اولین نسخه از مدل ال لاما را در ماه فوریه(بهمن-اسفند) منتشر کرد. این شرکت اطلاعات آموزشی آخرین نسخه خود، ال لاما۲ را فاش نکرد.

ال لاما۲، اولین مدل زبان بزرگی است که متا برای استفاده تجاری در دسترس عموم قرار داده و برای شرکت هایی با کمتر از ۷۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه رایگان است.

نسخه ال لاما۲ به عنوان تغییردهنده بازی در بازارهای نوظهور نرم افزارهای هوش مصنوعی مولد تلقی می شد و تهدید کرده که سلطه اولیه بازیکنانی مانند اپن ای آی و گوگل که مبالغ قابل توجهی برای استفاده مدل های خود هزینه کردند را از بین ببرد.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا