اخبار

صندوق نوآوری ۳۵ رویداد تبادل فناوری با ۷۰۰ میلیارد تومان قرارداد برگزار کرده است پرشین طب

صندوق نوآوری ۳۵ رویداد تبادل فناوری با ۷۰۰ میلیارد تومان قرارداد برگزار کرده است پرشین طب

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تا امروز ۳۵ رویداد تبادل فناوری برگزار کردیم که بیش از ۲۱۰۰ نیاز دستگاه‌های اجرایی و صنایع بزرگ را به شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی کردیم و ۱۹۲ صنعت بزرگ کشور در آن مشارکت کرده و ۷۰۰ میلیارد تومان قرارداد امضا شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رویداد تحصصی پلیس هوشمند و نمایشگاه دستاوردهای فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان به همت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و فراجا در محل صندوق‌ نوآوری و شکوفایی برگزار شد

دکتر سیاوش ملکی‌فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در این مراسم اظهار کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی مولود قانون دانش‌بنیان است. در سال ۱۳۸۹ که قانون دانش‌بنیان مصوب شد قرار شد که صندوقی به‌منظور تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان شکل بگیرد. صندوق با سرمایه اولیه ۳ هزار میلیارد تومانی شکل گرفت و در سال گذشته نیز هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی مصوب کردند سرمایه صندوق ظرف ۵ سال آینده به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.

ملکی‌فر گفت: امروز که تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به بیش از ۸۵۰۰ شرکت رسیده است، سرمایه صندوق خیلی تناسبی با نیازهای مالی شرکت‌های دانش‌بنیان ندارد و امیدواریم در این مطالبه گری مار‌ا یاری کنید تا منابع بیشتری را جذب صندوق کنیم.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: یک اتفاق مهم سال گذشته این بود که قانون جهش تولید دانش‌بنیان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و به مدد این قانون، امروز دوره جدیدی آغاز شده است.

وی گفت: امسال با دستور رییس جمهور هیئت عامل چهارم صندوق نوآوری و شکوفایی آغاز به کار کرده است و برگ جدیدی در چرخه عمر صندوق آغاز شده است. صندوق یک نهاد هیئت امنایی است که رییس هیئت امنا را رییس جمهور انتخاب می‌کند.

ملکی‌فر گفت: صندوق نقشی در احراز صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان ندارد و فقط وظیفه تأمین مالی این شرکت‌های دانش‌بنیان را برعهده دارد. بیش از ۵۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه IT فعالیت می‌کنند. ۱۹۷۰ شرکت در حوزه سخت‌افزار و الکترونیک فعالیت می‌کنند و بالغ بر ۱۸۵۰ شرکت در حوزه فناوری اطلاعات و IT و ICT فعالیت می‌کنند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: امروز فروش شرکت‌های دانش‌بنیان از ۴۰۰ هزار میلیارد گذشته است و این سرمایه ۳ هزار میلیارد تومانی با این فروش ۴۰۰ هزار میلیاردی همخوانی ندارد لذا تلاش کردیم مابقی منابع را نیز برای شرکت‌های دانش‌بنیان به‌کاربگیریم به‌ویژه منابع بازارها و منابع بازار سرمایه و ابزارهایی مثل تأمین مالی جمعی.

وی گفت: در طول سال‌های فعالیت صندوق توانسته‌ایم ۴۰ هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارایه دهیم و این روند همچنان صعودی است.

ملکی‌فر تصریح کرد: همزمان با تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان به فکر توسعه بازار این شرکت‌ها نیز هستیم. شرکت‌های دانش‌بنیان شاید قبل از اینکه احتیاج به وام گرفتن و دریافت تسهیلات باشند نیازمند این هستند که خدمات خود را در داخل و خارج کشور به فروش برسانند لذا برای توسعه بازار آنها ابزارهای متعددی را دیده‌ایم.

وی ادامه داد: امروز در بیش از ۳۰۰ نمایشگاه داخلی از شرکت‌ها حمایت بلاعوض داریم و شرکت‌ها با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی می‌توانند در نمایشگاه‌های خارجی حضور پیدا کنند.

ملکی‌فر گفت: یکی دیگر از خدمات توسعه بازار، رویدادها است و هدف ما از برگزاری این رویدادها این است که طرف عرضه را به طرف تقاضا برسانیم. هفته آینده رویداد صنایع غذایی را در صندوق نوآوری و شکوفایی خواهیم داشت. 

وی ادامه داد: بعد از اینکه عرضه و تقاضا به یکدیگر متصل شد نوبت به خدمات مالی صندوق می‌رسد. در موضوع ضمانتنامه‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از طریق صندوق به بانک‌ها معرفی شوند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: ما تا به امروز ۳۵ رویداد تبادل فناوری برگزار کردیم که برکات زیادی داشته است. بیش از ۲۱۰۰ نیاز دستگاه‌های اجرایی و صنایع بزرگ را به شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی کردیم و ۱۹۲ صنعت بزرگ کشور از حوزه فولاد تا خودرو و ….در این رویدادها مشارکت کردند و در مجموع توانستیم بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان قرارداد در این رویدادها امضا کنیم.

وی گفت: یک رویدادی در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ با همکاری نیروی انتظامی برگزار کردیم که در این رویداد ۳۴ نیاز فناورانه را دوستان فراجا مطرح کردند و ۱۲ نیاز به شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی شد، ۲۷ محصول از ۲۷ شرکت دانش‌بنیان با این نیازها ارایه شد و ۲۴ تفاهم‌نامه نتیجه این رویداد بود. آخرین گزارش از آن رویداد این بود که ۱۴ شرکت دانش‌بنیان موفق شدند محصولات خود را به قرارداد برسانند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا