دانستنی های پزشکی

فعالان حوزه ارزی در اربعین ۱۴۰۲ کد کوتاژ وارداتی دریافت می‌کنند پزشکی علم وپیشرفت

فعالان حوزه ارزی در اربعین ۱۴۰۲ کد کوتاژ وارداتی دریافت می‌کنند پزشکی علم وپیشرفت

فعالان حوزه ارزی در اربعین ۱۴۰۲ کد کوتاژ وارداتی دریافت می‌کنند پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش خبرنگار علم وپیشرفت خبرگزاری فارس، در نشستی که صبح امروز ۶ شهریور ماه با حضور محمد خوانساری رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، محسن کریمی معاون بین الملل بانک مرکزی، سعید شادکار مشاور رئیس بانک مرکزی، چهار شرکت فعال حوزه ارزی در اربعین امسال و برخی مدیران مرتبط با فعالیت‌های ارزی بانک مرکزی برگزار شد، چالش‌ها و درخواست‌های شرکت‌های فعال در حوزه ارزی اربعین مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

اهم درخواست‌های این شرکت‌ها، مبتنی بر اخذ اجازه فعالیت ارزی در کشور عراق با هدف همکاری با شرکت‌های تجاری در این کشور بود. به طوری که تجار ایرانی بتوانند در کشور عراق، ارز را در اختیار شرکت‌های پرداخت‌یاری قرار دهند تا ارز مورد نیاز زائران تامین شود. 

گفتنی است، دریافت ارز نیاز به هماهنگی با صرافی داشته و برای واردات و صادرات کالا تاجرا باید کد کوتاژ وارداتی یا صادراتی داشته باشند؛ کد کوتاژ یک شماره منحصربه فرد است که با توجه به هر نوع کالایی ثبت و ضبط می‌شود. پس از تنظیم و ثبت اظهارنامه کالاهای وارداتی یا صادراتی در سامانه جامع امور گمرکی، شماره کوتاژ به کالای مورد نظر تعلق می‌گیرد و دارنده آن می‌تواند در موقعیت‌های مختلفی هم چون شکایت یا شرکت در کمیسیون‌های گمرکی از آن استفاده نماید.

همچنین؛ دریافت شماره کوتاژ  یکی از مهم‌ترین بخش‌های ترخیص و گمرکی بوده و به منظور تسریع مراحل بازرگانی، روش الکترونیکی کردن  ثبت اظهارنامه را آغاز کرده است. با توجه به این مورد، بازرگانان و تجار با ثبت اظهارنامه به صورت الکترونیکی می توانند اطلاعات را وارد و شماره کوتاژ دریافت کنند. ماموران گمرکی محصولات وارداتی و صادراتی شما را از طریق همین شماره کوتاژ شناسایی خواهند کرد. 

حالا یکی از دستاوردهای مهم نشست  امروز موافقت با تخصیص کد کوتاژ وارداتی به یک اپلیکیشن ایرانی به نام دینارز و سایر شرکت‌های مشابهی بود که در رویداد اربعین حسینی به ارائه خدمات ارزی می‌پردازند. موافقت بانک مرکزی با اعطای کد کوتاژ وارداتی این امکان را برای شرکت‌های فعال در حوزه ارزی فراهم می‌کند که بتوانند دینارهای صادراتی را در عراق به زائرین تحویل دهند.

از دیگر موارد مطروح شده در این نشست، درخواست شرکت‌ها برای خرید و فروش مجازی ارز و به عبارتی راه‌اندازی صرافی‌های مجازی و نیز ایجاد امکان‌های نوین پرداخت بود که گرچه مورد استقبال مسولان بانک مرکزی قرار گرفت، اما به دلیل کمبود وقت، مقرر شد در برنامه‌های آینده حوزه خدمات ارزی اربعین قرار بگیرد.

انتهای پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا