اخبار

فلسفه محرمات احرام؛ چرا حاجی نباید زیر سقف برود؟ + فیلم پرشین طب

فلسفه محرمات احرام؛ چرا حاجی نباید زیر سقف برود؟ + فیلم پرشین طب

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اولین عمل برای مناسک حج، مُحرم شدن است، فلسفه محرمات احرام را بیان کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام ابوالقاسمی در راستای تبیین اعمال حج به اولین عمل حج که همان مُحرم شدن حاجی است، اشاره کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در این باره به محرمات محرم شدن پرداخت و توضیح داد: اولین عمل از اعمال حج که احرام هست و در میقات انجام می‌شود به معنای تصمیم بر ترک محرمات است؛ کسی که احرام می‌بندد در واقع خطاب به حضرت حق می‌گوید: خدایا به خاطر تو حاضرم بر روی بسیاری از خواسته‌های نفس خودم پا بگذارم.

حجت الاسلام ابوالقاسمی افزود: در احرام به آینه نباید نگاه کرد، شاید تفسیرش این باشه که انسان در حال احرام جز به خدا به چیز دیگری نباید بیندیشد؛ حتی به خودش هم نباید فکر کند. در حال احرام نباید خود را معطر کرد؛ شاید نکته‌اش این است که برای رسیدن به خدا باید سختی‌هایی را بر خود بقبولاند و از خیلی لذت‌ها بگذرد.

وی ادامه داد: در حال احرام انسان باید برخی از اسباب آسودگی و آسایش را کنار بگذارد، زیر سقف نرود و زیر خورشید باشد. روایت داریم: برای آن کسی که احرام بسته‌ای زیر آفتاب باش.

حج تمتع , حج تمتع 402 ,

حجت‌الاسلام ابوالقاسمی به یکی دیگر از محرمات احرام اشاره کرد و گفت: در حال احرام، انسان نباید لباس دوخته بپوشد؛ این برای این است که به ما بفهمانند برای رسیدن به خدا باید از تشریفات ظاهری و از آن چیزهایی که مردم دنیا به آن‌ها می‌بالند فاصله بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: کسی که بخواهد به خدا نزدیک شود باید پا روی خیلی چیزها بگذارد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا