اخبار

فیلم/ "ثروت" عامل تعیین‌کننده در تفکیک دانش‌آموزان مدارس دولتی و غیرانتفاعی پرشین طب

فیلم/ "ثروت" عامل تعیین‌کننده در تفکیک دانش‌آموزان مدارس دولتی و غیرانتفاعی پرشین طب

کارشناسان معتقدند که دانش‌آموزان مدارس دولتی عادی از امکانات کیفی محروم مانده‌اند و شاهد تبعیض ناجوانمردانه در مدارس خاص و غیردولتی با مدارس دولتی عادی هستیم همچنین دیگر ردی از آموزش رایگان در کشور نمانده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سال‌هاست مواجهه خانواده‌ها با آموزش و پرورش، خلاصه شده به تلاش برای تأمین حداقل کیفیت در آموزش فرزندشان و انتخاب مدرسه‌ای برتر از میان انواع مدارسی که ملاکشان برای تفکیک دانش‌آموزان از یکدیگر “ثروت” است! کانونی که نقطه بازتولید طبقات اجتماعی و گسست در جامعه است.

در سوی دیگر ماجرا، مسئولان وزارت آموزش و پرورش دلخوش به عملکرد معدودی از دانش‌آموزان مدارس سمپاد در المپیادهای جهانی هستند در حالیکه واقعیت اوضاع آموزش و پرورش کشور را باید در نتایج آزمون‌های بین‌المللی تیمز و پرلز و تحلیل نتایج کنکور جست‌وجو کرد.

بر اساس نتایج آزمون تیمز ۲۰۱۹، ایران با نمره کل ۴۴۳ میان ۵۸ کشور شرکت‌کننده در جایگاه ۵۰، و میان ۱۲ همسایه حاضر در آزمون تیمز ۲۰۱۹ پایه چهارم، در جایگاه نهم آموزش و یادگیری ریاضی قرار گرفته است!

و عجیب‌تر از آن، حساسیت بخش‌های نظارتی مانند سازمان تعزیرات حکومتی نسبت به شهریه مدارس غیردولتی است (که صد البته این ورود با توجه به حقوق شهروندان یک ضرورت و اقدام قابل تحسین است) اما همین حساسیت‌ از سوی نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی نسبت به وضعیت مدارس دولتی عادی و پایمال شدن حقوق خانواده‌ها که قالب آنها شهروندان طبقه متوسط و ضعیف جامعه هستند، وجود ندارد.

خبرگزاری تسنیم در قالب گفت‌گو و اخبار مختلف یکبار دیگر موضوع وضعیت مدارس دولتی عادی و به حاشیه رفتن آنها در سایه مدارس غیردولتی و خاص، رهاشدگی مسئله «آموزش رایگان»، فراگیری خصوصی‌سازی و سیاست مردمی‌سازی آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را بررسی می‌کند.

در میزگردی با حضور نادر بزرگر؛ کارشناس مسائل آموزش و پرورش و منصور مجاوری؛ مدیرکل اسبق بودجه وزارت آموزش و پرورش این مسائل را بررسی کردیم.

در فیلم زیر بخشی از محورهای مهم این گفت و گو را مشاهده می‌کنید و مشروح این میزگرد طی روزهای آینده در خبرگزاری تسنیم منتشر می‌شود.

 

وزارت آموزش و پرورش , دانش‌آموزان , مدارس دولتی , مدارس غیر دولتی , مدارس شاهد ,

همچنین برخی محورهای مهم مطرح شده در این میزگرد بدین شرح است:

  • هم‌اکنون  فضای خصوصی یعنی مدارس غیردولتی و خاص با مدارس دولتی عادی رقابت می‌کنند و این یک جنگ واقعاً ناجوانمردانه است و در این میان مردم نمی‌توانند حریف این جنگ رقابتی شوند.
  • در دو دهه گذشته تحت پوشش تنوع مدارس، نظام آموزشی به سمت خصوصی‌سازی و نه مردمی‌‌سازی حرکت کرده است و توانایی هوشی و مالی ملاک جداسازی دانش‌آموزان از یکدیگر شده است.
  • مدرسه‌ای نداریم که از خانواده‌ پول نگیرد، اسم مدرسه رایگان را پاک کنیم چراکه آموزش رایگان معنایی ندارد.
  • مشکل مردم با آموزش و پرورش این است که صدای آنها شنیده نمی‌شود و هیچ فردی پاسخگو نیست.
  • مردمی‌سازی یعنی نقش مردم و صدای آنها را در آموزش و پرورش شاهد باشیم اما اکنون مردم هیچ جایگاهی در نظام آموزش و پرورش ندارند و به سمتی می‌رویم که تمام آموزش و پرورش درحال پولی شدن است.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا