اخبار

قوه قضاییه "همایش ملی اندیشه‌های قضایی مقام معظم رهبری" را برگزار می‌کند پرشین طب

قوه قضاییه "همایش ملی اندیشه‌های قضایی مقام معظم رهبری" را برگزار می‌کند پرشین طب

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه از برگزاری همایش ملی اندیشه‌های قضایی مقام معظم رهبری در آذرماه امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام مهدی هادی؛ رییس پژوهشگاه قوه قضاییه در نشست خبری امروز چهارشنبه ۷ تیر اظهار کرد: پژوهشگاه تنها مرکز علمی و پژوهشی قوه قضاییه است که برای نظام مسائل و معضلات که در قوه وجود دارد مطابق اسناد مؤسس خودش، مکلف به ارائه راه‌حل‌ها و پژوهش‌های علمی و بیان راهبرد درست برای رفع مشکلات قوه قضاییه است.

وی افزود: یکی از راهکارهایی که به ذهن ما رسید استفاده از آن اندیشه قضایی مقام معظم رهبری بود. اندیشه یعنی تلاش پژوهشمند برای پاسخگویی به برخی پرسش‌ها و حل مشکلات و مسائل و به ذهن ما می‌رسد که راه‌های مختلفی که قوه قضاییه طی کرده و می‌کند و مشکلاتی که با آن مواجه‌ایم مانند کثرت پرونده‌ها، اطاله دادرسی و عدم رضایتمندی قوه قضاییه نسبت به خودش و مردم نسبت به قوه، نیاز به راه‌حل دارد و به این نتیجه رسیدیم که از اندیشه‌های قضایی مقام معظم رهبری استفاده کنیم که خودشان فقیه هستند.

هادی تصریح کرد: شاکله اصلی قوه قضاییه برمی‌گردد به انتخاب رییس قوه قضاییه توسط مقام معظم رهبری و به این صورت انتصاب قضات با یک واسطه به ایشان برمی‌گردد. همچنین جایگاهی که ایشان که عنوان رهبر و فردی اندیشمند دارند ما را بر این داشت که از این فرصت استفاده کنیم و از اندیشه‌های قضایی ایشان برای رفع معضلات قوه قضاییه بهره گرفته شود.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه ادامه داد: نخستین اقدام در این مهم با همکاری مؤسسه انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری) جمع‌آوری متن‌هایی شامل سخنرانی‌هایی بود که ایشان در ۳۰ سال گذشته در دیدار با مسئولان و کارکنان قوه قضاییه بیان فرموده‌اند، احکامی که برای روسای قوه صادر کرده‌اند، سیاست‌های کلی برنامه‌های توسعه که بخشی از آن‌ها مربوط به قوه قضاییه است، سیاست‌های کلی قضایی و سیاست‌های امنیت قضایی که ابلاغ فرموده‌اند و تدابیری که از سوی ایشان صادر شده است. این متون در مجموعه‌ای گردآوری و در قالب کتاب منتشر شد.

وی افزود: در ادامه جلسات نخبگانی برگزار شد تا به محورهایی برسیم که مقدمه همایش ملی باشد. در این خصوص به ۱۴ محور رسیدیم که برای ارائه در همایش ملی اندیشه‌های قضایی مقام معظم رهبری استخراج شده است.

هادی ادامه داد: هدف اصلی این همایش حل مسائل قوه قضاییه با استفاده از ظرفیت اندیشه‌های قضایی مقام معظم رهبری است. هدف دوم گفتمان‌سازی در جامعه حقوقی و قضایی ‌بر اساس این اندیشه‌هاست.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه ادامه داد: نسبت به این اندیشه‌ها به‌طور عمیق، در قوه قضاییه تدبر نشده و این موضوع مغفول مانده است. همچنین این همایش برای جامعه حقوقی است که نسبت به این اندیشه‌ها گفتمان‌سازی شود تا دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و همکاران قضایی و ‌شاکله قوه قضاییه بتوانند از این اندیشه‌ها استفاده کنند. این اندیشه‌ها حتی قابلیت تبدیل به تئوری و نظریه را دارد.

هادی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: در تیرماه جاری از پوستر همایش رونمایی خواهیم کرد، شهریورماه پیش‌همایش برگزار خواهد شد و در هفته پژوهش در آذرماه همایش ملی و اصلی برگزار خواهد شد. در این فاصله زمانی هم نشست‌های علمی و پژوهشی مختلف در دانشکده‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسات را برگزار خواهیم کرد که با همکاری حوزه علمیه قم و دانشگاه‌ها برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا