اخبار

لزوم بهره‌گیری مناسب از توانمندی‌های دانشی و فناورانه جهاددانشگاهی پرشین طب

لزوم بهره‌گیری مناسب از توانمندی‌های دانشی و فناورانه جهاددانشگاهی پرشین طب

در پایان پنجاه و دومین گردهمایی معاونین پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بیانیه ای از سوی این معاونت صادر و در آن به لزوم بهره‌گیری مناسب از توانمندی‌های دانشی و فناورانه جهاددانشگاهی در راستای حل مسائل و مشکلات کشور تاکید شد.

به گزارش گروه اجتماعی اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پنجاه و دومین گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی سراسر کشور با انتشار بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

در بیانیه معاونت پژوهش و فناوری این نهاد تأکید شده است:

اندیشه‌ورزی و گفتگو از پیش‌نیازهای اساسی توسعه ‌فکری و عملی هر جامعه‌ای است لذا صاحبان خرد و جستجوگران عرصه پژوهش‌ و فناوری با هم‌اندیشی و تسهیم دانش، تجارب و مهارت‌های مدیریتی خود، می‌توانند به تعاطی، تحول و تکامل روشی و مدیریتی دست‌یابند.

جهاد مستمر و روش‌مند، همراه با انگیزه‌های معنوی و متکی به باورهای دینی و خدمت‌رسانی به خلق و مردم عزیز، جهادگران را برآن می‌دارد تا نسبت به اصلاح، تعمیق و توسعه روش‌ها بیاندیشند و با درک شرایط زمانه در جهت هماهنگ‌سازی توانمندی‌های موجود با نیازها و مشکلات در جامعه، گام‌های اساسی و مؤثر را در برنامه‌ها و اقدامات خود بردارند.

گردهمایی معاونین پژوهشی سازمان‌ها، پژوهشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و واحدهای سازمانی در این راستا برگزار شده است و این گردهمایی می‌تواند دارای اهداف و کارویژه‌هایی باشد؛ همچون “هم‌اندیشی حول سیاست‌ها، رویکردها و برنامه‌های آینده”، “انتقال تجارب مدیریتی”، “ارائه الگوهای موفق کاری در جهاد”، “نقد عالمانه از سیاست‌، فرآیندها و برنامه‌های گذشته و حال”، “آشنایی و موانست با یکدیگر در جهت تعمیق فضای دوستی و صممیت”، “ایجاد زمینه‌های تعامل و شکل‌دهی به شبکه‌های علمی و کاری”، “بسط فرهنگ سازمانی جهاد در بین مدیران ارشد حوزه پژوهش و فناوری”، “هم اندیشی برای یافتن روش‌های ارائه خدمات علمی و فناورانه برتر به جامعه” و …

در راستای تحقق این اهداف، معاونین پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی موارد زیر را مورد تأکید قرار داده و همه‌ی اهتمام خود را برای تحقق آن‌ها بکار خواهند بست:

مدیران حوزه پژوهش و فناوری مطابق با سنت مألوف خود در سنوات گذشته برای تحقق برنامه‌ها و اهداف دولت محترم تلاش نموده و زمینه‌ها و موضوعات انتخابی خود را بر اساس اولویت‌ها و نیازهای علمی و فناورانه دولت تنظیم و اجرایی خواهند کرد.

کنشگران حوزه پژوهش و فناوری جهاد بر این باورند که پیوند فی‌مابین نسل‌های مختلف مدیریتی در این نهاد انقلابی می‌تواند، امکان حفظ فرهنگ و مدیریت جهادی و استحکام‌بخشی و تداوم آن را محقق سازد و نظام ارزش‌های گذشته را پاسداری کند و در عین حال نسبت به روزآمدی آنها و ایجاد جذابیت و برقراری پیوند با نسل‌های جوان و نوگرا، توجه و اهتمام نمایند.

تعمیق و مانایی فرهنگ جهادی در حوزه علم و فناوری، زمانی به منصه ظهور می‌رسد که ارزش‌های والای حوزه علم، در صدر اولویت‌های ارزشی قرار گیرد و سیاست‌ها، روش‌ها و فرآیندها، مبتنی برآنها تنظیم و در نظر و عمل مورد صیانت قرار گیرند. ارزش‌هایی همچون، “صداقت علمی”، “عقلانیت و خردورزی”، “دانش دوستی”، “علم باوری”، “پرسشگری و مسئله‌مندی”، “اخلاق حرفه‌ای”، “بی‌طرفی علمی”، “دوری از تعصب در روش‌ها و انعطاف‌پذیری”، “توجه به نیازهای مردم و جامعه”، “خلاقیت و نوآوری”، “تفکر انتقادی و تحلیلی”، “کارگروهی”، “خرد جمعی”، “تسهیم دانش” و…

برنامه‌ریزی و تلاش برای ایجاد و توسعه شبکه‌های علمی و کاری به‌منظور ایجاد هم‌افزایی بیشتر با بهره‌گیری مناسب از توانمندی‌های دانشی و فناورانه موجود در نزد جهادگران علمی بتواند در راستای حل مسائل و مشکلات کشور و جلوگیری از هدررفت منابع انسانی و فکری موجود در مراکز علمی جهاد گام‌های اساسی بردارد.

تقویت رویکرد آینده‌نگرانه و آینده‌پژوهانه نسبت به مسائل کشور و تأمل در شناسایی چالش‌های آینده جامعه و برنامه‌ریزی برای حل آنها و جلوگیری از ایجاد بحران‌ها و چالش‌های لاینحل و دارای هزینه‌های بیشتر.

همگراسازی توان‌های سخت‌افزاری و نرم‌افرازی موجود جهاد با امکانات و ظرفیت‌های سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی به‌منظور افزایش کارآیی و اثربخش فعالیت‌ها و امکان کاربردی‌سازی یافته‌های علمی و ارائه خدمات تخصصی برتر به جامعه.

همراستایی برنامه‌ها و فعالیت‌های حوزه پژوهش و فناوری با برنامه توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور و کمک و تلاش مستمر برای تحقق هر چه بیشتر و مناسب‌تر اهداف برنامه هفتم توسعه. 

ارایه برنامه های کاری دفاتر تخصصی کشاورزی و فنی، مهندسی و علوم پایه، گزارش تجارب مدیریت پروژه طراحی و ساخت سیستم رانش قطارهای مترو، گزارش تجربیات مدیریتی سازمان خواجه نصیرالدین طوسی، بازدید از مراکز پژوهشی و خدمات تخصصی واحد میزبان، کمیسیون های تخصصی «آسیب شناسی ساختارهای پژوهش و فناوری»، «تبیین مدل کسب و کار مناسب حوزه پژوهش و فناوری با توجه به تحولات محیطی و درون سازمانی»، «شبکه سازی فعالیت ها و تعیین الگوی مناسب ایجاد و توسعه شبکه های داخلی» و «بررسی مشکلات تجاری سازی یافته های پژوهش و فناورانه و ارایه الگوهای مناسب تجاری سازی» از برنامه های روز دوم این گردهمایی بود.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا