اخبار پزشکی

ماه آینده پیک جدید کرونا را تجربه می کنیم/ ویروس RSV چیست اخبار سلامت

ماه آینده پیک جدید کرونا را تجربه می کنیم/ ویروس RSV چیست اخبار سلامت

دبیر انجمن متخصصین عفونی کشور، در خصوص بیماری کرونا، آنفلوانزا و ویروسRSV توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آمیتیس رمضانی، در برنامه تلویزیونی شبکه سلامت سیما، در پاسخ به این سوال که زمستان امسال با چه ویروس‌هایی مواجه هستیم، گفت: با شروع زمستان، با انواع و اقسام ویروس‌های تنفسی که شامل: سرماخوردگی، آنفولانزا، ویروس RSV، کرونایی فصلی و کوبید ۱۹ هستند، مواجه هستیم، خوشبختانه آنفولانزای نوعA که پاییز امسال، با شیوع زیاد و علائم شدید همراه بود، کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: احتمال اینکه در ماه بهمن مجدداً میزان آنفلوانزا افزایش پیدا کند، وجود دارد. البته این آنفلوانزای نوع B خواهد بود که عوارض و شدت کمتری نسبت به نوعA دارد.

این متخصص عفونی یادآور شد: در حال حاضر، کرونا فراوانی کمتری در کشور دارد، اما در سایر کشورها (آمریکا، اروپا، چین، ژاپن) افزایش موارد واریانت های کرونا گزارش شده است. واریانت هایی که همه مشتق از سویه اومیکرون هستند، چه از نوع سویه‌ای که در اسفندماه (BA2)، و چه سویه هایی که در مرداد ماه در کشور تجربه شدند (BA5).

و ی افزود: در حال حاضر واریانت هایی که در گردش هستند، از همین دو سویه مشتق شده‌اند، مانند سویه های نوترکیبXVV ،BQ1 ،BQ1.1، که در حال گردش در دنیا هستند.

رمضانی در پاسخ به این سوال که چرا در هر دوره یک سویه نسبت به دیگر سویه ها غالب می‌شود، گفت: سه سالی که با کرونا دست و پنجه نرم کرده‌ایم، این‌گونه بوده که سویه‌ای که قدرت و سرایت پذیری بیشتری داشته، غالب جامعه می شده و بقیه ویروس‌ها را کنار می گذاشته است، همانند هفت پیک گذشته‌ای که تجربه کردیم.

دبیر انجمن متخصصین عفونی کشور متذکر شد: انتظار می‌رود که در ماه آینده با یکی از این سویه ها (BQ1.1)، که در حال حاضر در جهان نیز در گردش است، پیک جدیدی داشته باشیم. خوشبختانه، شدت بیماری زایی (پاتوژنزیس) این ویروس زیاد نیست و شدت درگیری ریه‌ها نیز کم است و تنها نگران افراد مسن هستیم‌.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تزریق دوز بوستر برای همه افراد جامعه ضروری است، گفت: اکثر افراد جامعه، هم واکسن تزریق کرده‌اند و هم عفونت را تجربه کرده‌اند، برای افراد جوان زیر ۶۰ سال که بیماری زمینه‌ای ندارند، اگر دو یا سه دوز، تزریق واکسن کرونا داشته‌اند، نیاز به تزریق مجدد واکسن نیست. در این افراد ترکیب ایمنی اکتسابی که از ابتلای طبیعی بیماری و تزریق واکسن حاصل شده است، محافظت خوبی ایجاد می‌کند.

رمضانی به گروه‌های پر خطر بالای ۶۰ سال (بیماری‌های قلبی ریوی، تنفسی، اختلال در سیستم ایمنی) یادآور شد: اگر دو دوز واکسن تزریق کرده‌اید، دوز سوم و اگر سه دوز زده‌اید، دوز چهارم را، طی روزهای آینده تزریق کنید.

وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه واکسن‌هایی را به عنوان تزریق دوز یادآور (بوستر) توصیه می‌کنید، گفت: معمولاً واکسن‌هایی که با تکنولوژی یا پلتفرم پروتئینی هستند، بهترین گزینه محسوب می‌شوند. در حال حاضر در کشور، واکسن پاستور، واکسن رازی و واکسن نورا، که از نوع پلتفرم پروتئینی هستند، به عنوان دوز یادآور توصیه می‌شود.

رمضانی در پاسخ به این سوال که آیا ویروس RSV، بزرگسالان را نیز درگیر می‌کند، گفت: این بیماری ویروسی تنفسی، در اصل مختص کودکان زیر ۵ سال است، اما بزرگسالانی که با نقص سیستم ایمنی مواجه هستند، احتمال ابتلاء به این بیماری را دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا علائم کرونا، آنفلوانزا و RSV با هم شباهت دارند، گفت: همه ویروس‌های تنفسی، از نظر علائم همپوشانی دارند و فقط در بعضی، شدت بیشتر و در بعضی دیگر شدت درگیری کمتر است. مثلاً در یک نوزاد و کودک زیر یک سال، با تب بالا و مشکلات تنفسی، خس خس سینه، غذا نخوردن، بی حالی و بی قراری، به RSV مشکوک می‌شویم. گاهی RSV در کودکان، باعث بستری در بیمارستان می‌شود، معمولاً با مراجعه به موقع والدین، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود و کودک به خوبی بهبود می‌یابد.

این متخصص عفونی یادآوری کرد: در حال حاضر بیماری کرونا، آنفلوانزا وRSV، در بسیاری از کشورهای دنیا شایع شده است.

وی گفت: راه انتقال این ویروس‌های تنفسی، همه یکسان است و از راه سیستم تنفسی منتقل می‌شود، البته راه فرعی، دست‌های آلوده به ویروس هم، از جمله راه‌های انتقال است.

رمضانی در پاسخ به این سوال که آیا پیش بینی می‌کنید پاندمی مجددی در آینده داشته باشیم، افزود: سال‌های اخیر سال‌های بیماری‌های عفونی است، بهترین کار این است که از خودمان شروع کنیم و با رعایت اصول بهداشتی، کمتر در معرض برخورد با ویروس‌ها قرار بگیریم. بهترین کار این است که اصول بهداشتی را در زندگی نهادینه کنیم.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا