دانستنی های پزشکی

مخابره اولین تصویر ماه توسط فضاپیمای «کپستون»+عکس پزشکی علم وپیشرفت

مخابره اولین تصویر ماه توسط فضاپیمای «کپستون»+عکس پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از اسپیس، فضاپیمای کپستون توسط شرکت ادونس‌اسپیس برای ناسا ساخته و اداره می شود. قرار است این فضاپیما در آزمایش برنامه آرتمیس جهت کمک به ایجاد پایه و اساس ایستگاه فضایی آینده، کمک کند.

مدار بیضوی NRHO که این فضاپیما مشغول تست آن است، در نقطه تعادل گرانش زمین و ماه قرار دارد و برای ماندن در این مدار به انرژی کمی نیاز است.

کپستون در نزدیکترین فاصله یعنی ۱۷هزار و ۷۰۰ کیلومتری یک قطب ماه قرار می گیرد و سپس هر هفت روز تا ۷۰هزار کیلومتر از قطب دیگر فاصله می‌گیرد. این ماهواره برای اولین بار در ۱۳ اردیبهشت هنگام عبور از قطب شمال آن از سطح ماه تصویربرداری کرد. شش روز بعد، تیم کپستون از این کیوب‌ست برای آزمایش فناوری ناوبری مشابه جی‌پی‌اس به نام سیستم موقعیت‌یابی خودکار (CAPS) استفاده کرد.

کپستون در طی آزمایشی موفقیت‌آمیز ۱۹اردیبهشت، با مدارگرد شناسایی ماه ناسا (LRO) که از سال ۲۰۰۹ به دور ماه می‌چرخد، همکاری کرد. مقامات ناسا نوشتند: «این آزمایش توانایی جمع آوری اندازه گیری هایی را ثابت کرد که توسط نرم افزار CAPS برای تعیین موقعیت هر دو فضاپیما استفاده می شود. این قابلیت می‌تواند اطلاعات ناوبری خودران را برای ماموریت‌های آینده فراهم کند.»

ناسا می گوید که مرحله ماموریت پیشرفته این فضاپیما حدود یک سال به طول می انجامد.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا