اخبار

مرکز تماس اضطراری برای زائرین ایرانی فعال شد/ ارزیابی ریسک کانون‌های بحرانی در حج پرشین طب

مرکز تماس اضطراری برای زائرین ایرانی فعال شد/ ارزیابی ریسک کانون‌های بحرانی در حج پرشین طب

رئیس ستاد مدیریت بحران حج از راه‌اندازی یک مرکز تماس اضطراری و ستاد خبری برای زائرین ایرانی حج تمتع خبر داد.

ه گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، وحید صفاری در آستانه ایام تشریق و اعزام زائران ایرانی به مشاعر مقدسه (صحرای عرفات، مشعر و منا) برای انجام مناسک حج تمتع از امروز دوشنبه (هشتم ذی‌الحجه) اظهار کرد: مرکز تماس اضطراری و ستاد خبری برای زائرین به منظور فراهم کردن ارتباط بین ستاد مدیریت بحران حج و زائرین در شرایط اضطراری و در مواردی که نیاز به راهنمایی و کمک فوری دارند، به صورت ۲۴ ساعته فعال است و این اقدام نقش مهمی در بهبود پاسخگویی سریع و امدادرسانی به زائرین در هنگام وقوع حوادث و مشکلات خواهد داشت.

وی مدیریت بحران حج را یک واحد کلیدی در راستای ارتقای امنیت و میزان رضایتمندی زائرین ارزیابی و تصریح کرد: پیشگیری و علاج واقعه قبل از وقوع آن، به عنوان مهمترین فلسفه در مدیریت بحران تلقی می‌شود و در عملیات حج تمتع نیز همین مشی و رویه سرلوحه کار ما قرار گرفته است.

صفاری افزود: در همین راستا، تاکنون ۸ گزارش ارزیابی ریسک و پیش‌بینی مسائل و مشکلات تهیه و در اختیار مقامات و مسئولین ذیربط قرار گرفته است.

رئیس ستاد مدیریت بحران حج، هماهنگی با سایر واحد‌های ستادی، استفاده از دانش روز دنیا، تجربه و فناوری‌های مدرن و ارتباط منظم با واحد‌های صف را مهمترین کلید موفقیت مدیریت بحران برشمرد و گفت: بهره‌گیری از این ویژگی‌ها تاکنون به پیشگیری از وقوع رویداد‌های غیرمنتظره و همچنین عملکرد اثربخش در مواجهه با بحران و نارضایتی‌ها کمک کرده است.

صفاری از آموزش و آگاهی‌بخشی به جامعه هدف، تدوین و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های پیشگیرانه، برگزاری تمرینات و آموزش‌های عملی مرتبط با مدیریت بحران، تشکیل تیم‌های اضطراری، ایجاد ساماندهی و هماهنگی بین نهاد‌های ذینفع، تدابیر امدادی و نجات در راستای کاهش خسارت‌ها و حفاظت از جان و اموال زائرین را از دیگر اقدامات مدیریت بحران در حج تمتع سال جاری برشمرد.

وی افزود: ابلاغ واکنش سریع و مؤثر در برابر حوادث احتمالی شامل تشکیل تیم‌های اضطراری، ایجاد ساماندهی و هماهنگی بین نهاد‌های ذینفع، تدابیر امدادی و نجات، و تدابیر لازم در راستای کاهش خسارت‌ها و حفاظت از جان و اموال افراد از دیگر اقدامات این ستاد بوده است.

رئیس ستاد مدیریت بحران حج همچنین به ارزیابی ریسک کانون‌های بحرانی در حج با استفاده از روش‌های استاندارد جهانی اشاره کرد و گفت: این ستاد با استفاده از روش EFMA و مشارکت مؤثر مدیران کاروان‌ها و مجموعه‌ها اقدام به ارزیابی دقیق ریسک‌های موجود کرده است که این مشارکت باعث بهبود فرآیند تصمیم‌گیری و اجرای اقدامات پیشگیرانه و کاهش مخاطرات مرتبط با حج شده است.

صفاری در بخش دیگری از سخنانش به آماده‌سازی اپلیکیشن برکات طوبی با همکاری بنیاد برکت به منظور مدیریت بحران در سفر‌های زیارتی اشاره و بیان کرد: در سال جاری با کمک این نرم‌افزار امکان رصد عملیات حج از جمله موقعیت نقل‌ترددی، راهنمایان حجاج و ارتباط اضطراری با آن‌ها فراهم شده است.

رئیس ستاد مدیریت بحران حج ابراز‌ امیدواری کرد این ستاد با هماهنگی با مرکز پزشکی به منظور ارائه خدمات اضطراری به زائرین و همچنین با تحلیل دقیق و رصد مستمر از وقوع رخداد‌ها و مسائل، بتواند اقدامات پیشگیرانه مناسب را در نظر بگیرد و از افزایش احتمال وقوع مشکلات و بحران‌های محتمل در حج جلوگیری کند.

 راهنمایی حجاج در عرفات و منا

در همین حال، مسئول پشتیبانی ستاد مکه مکرمه نیز با اشاره به آخرین آمادگی‌ها در مشاعر مقدسه گفت: از روز گذشته، تمامی بنر‌های مربوط به مشخصات مجموعه‌ها و کاروان‌ها در قالب بنر‌های رنگی برای نصب بر سر در چادر‌های منا و عرفات بین مناطق چهارگانه مکه مکرمه توزیع شده است.

عاشوریان افزود: تا قبل از شروع مناسک حج در مشاعر این بنر‌ها از سوی مدیران مجموعه و کارون‌ها بر سر در چادر‌های اسکان در عرفات و منا نصب می‌شود تا چنانچه هر یک از زائران کشورمان در این سرزمین مقدس به هر دلیلی از کاروان خود دور شدند، از طریق مشخصات این بنر‌ها بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان دسترسی به کاروان خود را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر بنر‌های مذکور در صورت لزوم، زائران عزیز می‌توانند ۲۴ ساعته از طریق پل ارتباطی با شماره ۰۵۴۵۰۵۶۸۶۶ با ستاد مدیریت بحران مستقر در مشاعر مقدسه ارتباط برقرار کنند.

انتقال ۸۷ هزار و ۵۴۱ نفر از زائران ایرانی حج تمتع در سال جاری از سوم خرداد تا سوم تیرماه به مدت یک ماه با هواپیما‌های شرکت‌های ایرانی انجام شد و از امروز با فرارسیدن ایام تشریق، کار انتقال آن‌ها به مشاعر مقدسه آغاز شده است.

ایام تشریق مطابق تقویم از هشتم ذی‌الحجه تا سیزدهم ذی‌الحجه در مشاعر مقدسه (عرفات، مشعر و منا) انجام می‌شود و در آن، حاجیان اعمالی نظیر بیتوته، رجم شیطان، حلق و تقصیر (تراشیدن و کوتاه کردن مو) و قربانی کردن گوسفند را انجام می‌دهند.

انجام این مناسک با حضور ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار زائر از کشور‌های مختلف در هوای داغ صحرای عربستان و در فضایی محدود و با استقرار حاجیان در خیمه (چادر) صورت می‌گیرد و به همین دلیل، مهمترین، حساس‌ترین، دشوارترین و خطرناک‌ترین مرحله عملیات حج تمتع به شمار می‌رود.

فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ در چنین ایامی رخ داد و موجب جان باختن نزدیک به ۲۵۰۰ حاجی از کشور‌های مختلف شد که ۴۶۴ تن از آن‌ها، ایرانی بودند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا