دانستنی های پزشکی

مشارکت ۱۴۲ نخبه خارج از کشور در پروژه‌هایی برای حل مشکلات کشور پزشکی علم وپیشرفت

مشارکت ۱۴۲ نخبه خارج از کشور در پروژه‌هایی برای حل مشکلات کشور پزشکی علم وپیشرفت

مشارکت ۱۴۲ نخبه خارج از کشور در پروژه‌هایی برای حل مشکلات کشور پزشکی علم وپیشرفت

گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس؛ مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به تازگی گزارش عملکرد سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ خود را منتشر کرد. همکاری با نخبگان و متخصصان خارج از کشور، توسعه بازار بین‌المللی محصولات دانش‌بنیان و خلاق و توسعه همکاری‌های فناورانه بین‌المللی، سه بخشی هستند که عملکرد این مرکز در آن‌ها ارائه شده است.

بر اساس این گزارش، در دو سال گذشته ۲۶۶ کارت اقامت ویژه به «نخبگان و متخصصان غیر ایرانی» اعطا شده است. اقامت ویژه برای نخبگان اتباع خارجی، فرصتی است تا آن‌ها بتوانند از مزایای شهروند ویژه در ایران استفاده کنند. اقامت ۳، ۵ و ۱۰ ساله، امکان دریافت سیم‌کارت، گواهینامه و مواردی از این دست، از جمله خدماتی است که به دارندگان این نوع اقامت اعطا می‌شود. ۱۱۱ نفر نیز به عنوان عضو هیأت علمی در دانشگاه‌ها جذب شده‌اند.

این مرکز، همچنین ۱۴۲ پروژه جایگزین خدمت سربازی را در ۲ سال گذشته برای «نخبگان ایرانی خارج از کشور» در نظر گرفته است.

مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، همکاری با نخبگان ایرانی خارج از کشور را در قالب سامانه‌ای تحت عنوان «آی‌کانکت» دنبال می‌کند. بر اساس آمار اعلامی در این سامانه، از زمان راه‌اندازی سامانه تاکنون، ۲۸۵ درخواست همکاری برای تأسیس شرکت‌های نوپا یا استارت‌آپ‌های دانش‌بنیان ثبت شده است. ۳۴۸ نفر نیز به عنوان استاد مدعو و یا دوره فرصت مطالعاتی و ۱۲۶۲ مورد نیز به عنوان محقق پسادکتری درخواست خود را به مرکز ارسال کرده‌اند. از سوی دیگر ۶۵۰ نفر نیز متقاضی دریافت پروژه جایگزین خدمت بوده‌اند.

درخواست همکاری از سوی نخبگان ایرانی خارج از کشور، در مجموع نزدیک به ۹۰۰۰ مورد بوده است که ۷۵۰۰ مورد از آن‌ها به همکاری موفق منجر شده است. 

گفتنی است، نخبگان ایرانی که در ۲۰۰ دانشگاه سطح بالای جهان تحصیل کرده‌اند، مخاطب برنامه «آی‌کانکت» هستند و بر اساس گزارش‌های اعلامی دیگر، در حال حاضر حدود ۱۱۰ نفر از برترین متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری خدمت سربازی خود را به صورت انجام پروژه علمی گذرانده‌اند.

در بخش دیگری از گزارش عملکرد مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، به میزان صادرات محصولات دانش‌بنیان اشاره شده است. مطابق با این گزارش، دانش‌بنیان‌ها در دو سال گذشته نزدیک به ۱٫۵ میلیارد دلار، صادرات رسمی داشته‌اند و در سال ۱۴۰۱، تعداد محصولات صادراتی دانش‌بنیان به ۶۷۲ محصول و تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی به ۴۱۱ عدد رسیده است.

همکاری مشترک شرکت‌های ایرانی و خارجی در ۵۳ پروژه تحقیق و توسعه نیز از نمونه‌های همکاری بین‌المللی در حوزه علم و فناوری عنوان شده است.

 

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا