اخبار

مشاهده "یوزپلنگ" در خراسان رضوی پس از ۱۱ سال! پرشین طب

مشاهده "یوزپلنگ" در خراسان رضوی پس از ۱۱ سال! پرشین طب

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از مشاهده و تصویر برداری از یک قلاده یوزپلنگ مادر به همراه توله‌اش در شهرستان جغتای خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مهدی اله‌پور اظهار کرد: یک قلاده یوزپلنگ مادر به همراه توله‌اش در شهرستان جغتای توسط دوستداران محیط زیست شهرستان مشاهده و ثبت شد. زیستگاه‌های شهرستان جغتای یکی از کریدورهای مهم زیستگاه‌های این گونه ارزشمند حد فاصل استان‌های سمنان و خراسان شمالی بوده و به عنوان یکی از محل‌های زیست و دالان بسیار مهم گذر یوزپلنگ ایرانی است.

وی افزود: یکی از مهمترین راهکارهای حفظ و تثبیت این گونه ارزشمند و در حال انقراض حفظ طعمه و امنیت زیستگاه است که در همین راستا حفاظت از زیستگاه، شناسایی، انجام اقدامات احیا و رصد این گونه در معرض خطر انقراض از دستور کارهای مهم قرارگاه تحول محیط زیست استان با محوریت استانداری خراسان رضوی و دبیری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان معین و تصویب شده و در همین راستا احداث آبشخور و آب انبار، افزایش ضریب حفاظتی توسط گشت‌های مستمر یگان حفاظت محیط زیست در منطقه، علوفه‌رسانی، آبرسانی مستمر به حیات وحش، آموزش جوامع محلی، دوربین‌گذاری و رصد دقیق‌تر مرزهای مشترک برای مشاهده‌ یوزپلنگ در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: آخرین مشاهده مستند سازی شده گونه یوزپلنگ در استان خراسان رضوی در سال ۱۳۹۱ در شهرستان بردسکن رکورد شده و پس از یازده سال و در زیستگاه‌های شهرستان جغتای با توجه به وجود طعمه مناسب نظیر آهو و خرگوش، فرصت مناسبی برای حضور این گونه مهیا و چندین مرتبه مشاهده یوزپلنگ توسط اهالی گزارش شده بود که تاکنون موفق به تصویر برداری از آن نشده بودند که خوشبختانه با هوشیاری به عمل آمده و آگاهی‌بخشی‌های مستمر، این گونه زیبا در استان خراسان رضوی رکورد و مستند شد.

اله‌پور تصریح کرد: طی سال‌های گذشته در شهرستان‌های جغتای، جوین، بردسکن، سبزوار و خواف که از جمله مهمترین زیستگاه‌های مطلوب و ایده‌آل برای حضور یوزپلنگ ایرانی در استان خراسان رضوی قلمداد می‌شود و مشاهدات حضور گونه مذکور توسط دوستداران و محیط‌بانان گزارش شد، لکن مستندسازی لازم صورت نگرفته است.

وی تأکید کرد: در صورت مشارکت فعال جوامع محلی و افزایش آموزش در راستای ارتقا فرهنگ حفظ محیط زیست مناطق حاشیه زیستگاه یوزپلنگ و انجام اقدامات حمایتی از این گونه چتر، می‌توان از این گونه ارزشمند در معرض خطر انقراض حفاظت کرد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا