اخبار

مقابله با "بحران‌های محیط زیست" تنها با مشارکت مردم مسیر می‌شود پرشین طب

مقابله با "بحران‌های محیط زیست" تنها با مشارکت مردم مسیر می‌شود پرشین طب

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: هیچ برنامه و اقدامی به‌ویژه در حوزه محیط زیست بدون مشارکت و همراهی مردم توفیق چندانی به دست نخواهد آورد و باید بسترهای مشارکت مردمی در عرصه محیط زیست فراهم شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا مزینانی با بیان اینکه با توجه به بروز بحران‌ها و مشکلات محیط زیستی برای جوامع بشری در سال‌های اخیر نیاز به توجه بیشتر به توسعه علم، فناوری، در کنار مشارکت مردم و جوامع بومی در حوزه محیط زیست ضروری است، اظهار کرد: این مهم تنها با فرهنگ‌سازی، افزایش آگاهی و آموزش در کنار ایجاد انگیزه و ایجاد بستر مشارکتی و مسئولیت‌پذیری برای حفاظت از محیط زیست میسر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه موضوع حفاظت از محیط زیست در پیشینه مذهبی و همچنین اجتماعی جامعه ما وجود دارد و این امر یک ظرفیت و پشتوانه مناسب محسوب می شود، اظهار کرد: اگر نتوانیم زمینه فعالیت مردم در موضوعات اجتماعی به‌ویژه در حوزه محیط زیست را با اعتمادسازی و برون‌سپاری بخشی از فعالیت‌ها ایجاد کنیم، انتظار مشارکت و کار جمعی در بهبود شرایط محیط زیست بیهوده خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه جایزه ملی محیط زیست نیز با هدف افزایش مشارکت همگانی و ایجاد انگیزه در حفاظت از محیط زیست برگزار می‌شود، گفت: با استناد به ماده ۴۶ آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و مصوبات شورای‌عالی محیط زیست تلاش می‌شود در قالب جایزه ملی محیط زیست از فعالیت‌های ارزنده افراد حقیقی و حقوقی در حفاظت محیط زیست قدردانی شود.

رئیس کمیته اجرایی سیزدهمین جایزه ملی محیط زیست با اشاره به حضور و مشارکت فعالان حوزه محیط زیست و چهره های علمی و دانشگاهی در برگزاری این رویداد ملی، ادامه داد: تاکنون قریب به ۲۶ جلسه کمیته اجرایی ملی و استانی و ۱۵ جلسه کمیته علمی برای شکل‌گیری و اجرای هر چه موثرتر این رویداد برگزار شده است.

مزینانی گفت: کار ساخت تندیس جشنواره و همچنین طراحی پوستر این رویداد نیز به مراحل پایانی خود نزدیک شده و ان‌شاءالله به‌زودی طی مراسم رسمی از آن رونمایی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان با بیان اینکه خوشبختانه در این دوره جایزه ملی محیط زیست استقبال مناسبی در خصوص ارسال آثار به دبیرخانه از سوی علاقه‌مندان شده است، تأکید کرد: با توجه به اینکه رویداد جایزه ملی محیط زیست دارای جنبه های عمومی و اختصاصی است و برگزاری سالانه و بی‌وقفه این رویداد در توجه بیشتر به فرهنگ حفاظت محیط زیست تاثیرگذار خواهد بود.

به نقل از دبیرخانه جایزه ملی محیط زیست، ابداعات، اختراعات و طرح‌های شاخص به منظور جلوگیری از آلودگی یا تخریب محیط زیست، خلاقیت و ابتکاراتی که موجب کاهش در هزینه‌های جلوگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست شده، مطالعات و تحقیقات علمی و همچنین ارائه خدمات برجسته و نتیجه‌بخش در مورد ارتقای سطح دانش و آگاهی زیست محیطی جامعه و ترویج فرهنگ محیط زیستی در سطح وسیع و فراگیر از جمله محورهای این دوره جایزه ملی محیط زیست است.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا