اخبار پزشکی

منافذ رخنه و نفوذ در نظام سلامت باید مسدود شود اخبار سلامت

منافذ رخنه و نفوذ در نظام سلامت باید مسدود شود اخبار سلامت

منافذ رخنه و نفوذ در نظام سلامت باید مسدود شود اخبار سلامت

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، به تشریح مهم ترین چالش های نظام سلامت و جامعه پزشکی پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رئیس زاده، در مراسم بزرگداشت روز پزشک، گفت: جامعه پزشکی امروز میراث دار افتخارات بزرگان نامدار تاریخ پزشکی ایران است و حوزه سلامت و پزشکی ما در چهار دهه اخیر پیشرفت‌های شگرفی را تجربه کرده است که آمار زبان گویای این پیشرفت‌ها است.

وی با مقایسه وضعیت پزشکی ایران در زمان پیروزی انقلاب اسلامی و امروز، افزود: در این چهل سال تعداد پزشکان ما از ۱۳ هزار به ۱۵۷ هزار رسیده، در همین مقطع زمانی تعداد داروسازان ما ۱۵ برابر شده و تعداد دندانپزشکان از ۲ هزار نفر به ۴۵ هزار نفر رسیده است. در موضوع تخصص وضعیت جالب‌تر است و تعداد متخصصین پزشکی ما که در سال ۱۳۶۲ پنج هزار نفر بود حالا به بالغ بر ۵۰ هزار نفر رسیده است.

رئیس زاده ادامه داد: در خصوص خانم‌های شاغل در حرف پزشکی هم باید بگویم تعداد فوق تخصص‌های پزشکی خانم در این فاصله از ۳ نفر به ۱۶۰۰ نفر و تعداد متخصصین خانم از حدود ۲ هزار نفر به ۲۲ هزار نفر رسیده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به وضعیت رشته تخصصی جراحی مغز و اعصاب کشور به عنوان یک نمونه گفت: سازمان بهداشت جهانی برای حداقل نیاز به متخصص جراح مغز و اعصاب پیشنهاد ۴.۵ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت داده است. متوسط این آمار در سطح جهان ۶ نفر به ازای یک میلیون نفر جمعیت است، اما در کشور ما این عدد ۱۳ در هر یک میلیون نفر جمعیت است یعنی دو برابر متوسط جهانی و سه برابر عدد توصیه شده سازمان بهداشت جهانی است.

رئیس زاده در ادامه گفت: این رشد عددی همراه با رشد کیفی پزشکان ما موجب شده دیگر در هیچ خدمتی نیازمند اعزام بیماران به خارج از کشور نباشیم. حالا به طور میانگین ماهیانه ۹۰ میلیون نفر / خدمت توسط پزشکان ما انجام می‌شود و حتی در دوران کرونا هم شاهد نبودیم هیچ خدمت پزشکی انجام نشود و بیماری بر زمین بماند. ۴۰ شهید جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس و بیش از ۳۰۰ شهید دوران کرونا، همه و همه نشانگر عظمت و ارزش والای اقداماتی است که توسط جامعه پزشکی ایران انجام می‌شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه چالش‌های اصلی نظام سلامت را متذکر شد و گفت: باید نگاهی دقیق و تیزبین به چالش‌های نظام سلامت داشته باشیم. از آنجایی که این موارد را به صورت مبسوط به رئیس جمهور ارائه داده‌ایم فقط به صورت گذرا به آنها اشاره می‌کنم

۱- شأن و جایگاه جامعه پزشکی باید حفظ شود. سخنان ریاست جمهوری در مراسم افتتاح بیمارستان غدیر تهران می‌تواند نقطه پایانی باشد به نزدیک به یک دهه هجمه نامهربانانه برخی رسانه‌ها و تریبون‌ها به جامعه پزشکی

۲- حفظ اعتماد متقابل میان مردم و جامعه پزشکی با رعایت اخلاق پزشکی

۳- بحث معیشت جامعه پزشکی، پرداختی از جیب مردم باید کاهش یابد. ما اعتقاد داریم راه‌حل این مشکل، داشتن تعرفه‌های واقعی خدمات درمانی است. فاصله بین تعرفه‌های پرداختی و قیمت تمام شده خدمات امروز میزان فشاری است که بر بخش سالم جامعه پزشکی و مردم وارد می‌شود

۴- نگهداشت و پاسداشت نیروهای فعلی و تلاش برای توزیع مناسب و نگاهداشت پزشکان در مناطق محروم با ارائه تسهیلات لازم

۵- عدالت در سلامت و عدالت بین رشته‌ای

۶- حفظ و ارتقای کیفیت آموزش پزشکی به عنوان اصل تخطی ناپذیر جامعه پزشکی، هر عقل سلیمی به این اعتقاد دارد که افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی باید متناسب با حفظ کیفیت و میزان زیرساخت‌ها باشد.

۷- استفاده از تمامی ظرفیت‌های توریسم سلامت

۸- جلوگیری از مداخلات غیرمجاز در حوزه سلامت و استفاده مبتنی بر شواهد از طب سنتی

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: مقدم بر همه اینها بحث بهداشت و پیشگیری است. مهم‌ترین نقطه در این بحث داشتن درک عمیق از مفاهیم جدید در حوزه بهداشت است. به موازات اینکه بار بیماری‌ها پیچیده شده مفاهیم بهداشتی هم پیچیده‌تر شده‌اند. در گسترش شبکه‌های بهداشت تردیدی نیست اما باید بدانیم امروز هم در نگاه سازمان بهداشت جهانی و هم در کتب معتبر مرجع بهداشتی آمده برخی اقدامات درمانی جنبه بهداشتی و دارای اثر پیشگیری هستند و سرمایه گذاری بر آن‌ها اثر پیشگیرانه خواهد داشت.

وی افزود: راه‌حل برون رفت از مشکلات فعلی، بیش و پیش از مجاهدت‌ها و تلاش‌های شبانه روزی، رقم زدن نوعی انقلاب در اندیشه نظری حوزه سلامت و خلق مفاهیم جدید است. یک ضرورت انکارناپذیر انقلاب ما این است که در کنار امور جاری مفاهیم را بازبینی و بازمهندسی کنیم.

رئیس زاده افزود: ساده انگاری علوم پزشکی و عدم اعتماد به نخبگان و دلسوزان خطرناک است، طب پیشرو و به سامان ضامن سلامت جامعه است، مصالح سلامت مردم و صلاح جامعه پزشکی منطبق برهم است. عدالت در سلامت زیربنای تعالی سلامت در کشور است. مهم‌تر از همه هم بستن منافذ رخنه و زمین گیر کردن نفوذی‌ها است که نیاز به تیزبینی و ریزبینی دارد چرا که اینان با علائم آشکار حضور پیدا نمی‌کنند و به صورت پنهان به دنبال قطع بازوی توانمند نظام در حوزه سلامت هستند. اینان با شعار دفاع از سلامت مردم، مسئولان و رسانه‌ها را به تقابل و چالش با جامعه پزشکی می‌کشند.

وی، عمل به قوانین کلان کشور و سیاست‌های ابلاغی رهبری و استفاده از نظرات کارشناسی و عزم راسخ دولت برای حل مشکلات با تولیت وزارت بهداشت و هم‌افزایی کلیه نهادها و ارگان‌های حوزه سلامت را راه‌حل گذر از این مسائل دانست.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا