اخبار

منتظر "انقراض یوزپلنگ ایرانی" نشسته‌ایم؛ فنس‌کشی جاده عباس‌آباد ـ میامی بماند برای وقتی دیگر! پرشین طب

منتظر "انقراض یوزپلنگ ایرانی" نشسته‌ایم؛ فنس‌کشی جاده عباس‌آباد ـ میامی بماند برای وقتی دیگر! پرشین طب

منتظر "انقراض یوزپلنگ ایرانی" نشسته‌ایم؛ فنس‌کشی جاده عباس‌آباد ـ میامی بماند برای وقتی دیگر! پرشین طب

فنس‌کشی در دراز مدت به معنای انقراض یوز ایرانی است و با روند فعلی شاید هیچگاه عمر یوزپلنگ ایرانی به درازمدتی که مدنظر مسئولان است، نرسد! اما آمار تلفات یوزپلنگ ایرانی در جاده موسوم به جاده انقراض به ۱۳ فرد رسیده است!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، تلف شدن یک یوز نر ۲ ساله در جاده عباس‌آباد ـ میامی در سه‌شنبه گذشته آمار تلفات یوزپلنگ ایرانی در جاده موسوم به جاده انقراض را به ۱۳ فرد رساند!
 
از ابتدای دولت سیزهم، ۳ یوزپلنگ که یکی از آنها به نام ماجراد ۳ قلو باردار بود در این مسیر تلف شدند اما با این وجود به نظر می‌رسد که بازهم عزمی برای فنس‌کشی و ایمن کردن این جاده وجود ندارد.

درحالی که یوز ایرانی فاصله اندکی با انقراض کامل دارد و این جمعیت اندک هر روز آسیب‌پذیر می‌شود، وزارت راه و شهرسازی فنس‌کشی محدوده ۳۰ کیلومتری جاده عباس‌آباد ـ میامی و ایجاد زیرگذر را در برنامه‌های درازمدت خود قرار داده و به جای آن، برپایی نمایشگاه دائمی از تصاویر یوز ایرانی در مسیر جاده را در نظر گرفته و منتظر تدوین سند جامع بالادستی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی توسط سازمان محیط زیست است!

شکی نیست که این برنامه‌‌ها و فرهنگ‌سازی درخصوص یوز ایرانی می‌تواند در درازمدت قدم‌های مثبتی برای حفظ این گونه باشد اما باید از مسئولان این سؤال را پرسید که آیا واژه  “درازمدت” برای گونه‌ای که تنها ۲۰ فرد از آن باقی مانده معنی می‌دهد و اصلاً عمر گونه‌ای که قدم به قدم به انقراض نزدیک می‌شود به دراز مدت می‌رسد یا خیر؟

باید در نظر داشت که وضعیت یوزپلنگ ایرانی، بحرانی‌تر از همیشه است و هر اقدامی که برای حفاظت از گونه شاخص حیات وحش کشور درنظر گرفته شده، باید در کوتاه‌مدت و در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

فنس‌کشی در درازمدت به معنای انقراض یوز ایرانی است و با روند فعلی شاید هیچگاه عمر یوزپلنگ ایرانی به درازمدتی که مد‌نظر مسئولان است، نرسد!

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا