اخبار پزشکی

نشت اشعه در بیمارستان کرمانشاه چقدر خطرناک بوده است اخبار سلامت

نشت اشعه در بیمارستان کرمانشاه چقدر خطرناک بوده است اخبار سلامت

معاون درمان وزارت بهداشت، در ارتباط با نشت اشعه در اثر سرقت سُرب های یک بیمارستان در کرمانشاه، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید کریمی، در حاشیه اجلاس معاونان درمان دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: رکورد پیوند عضو سالیانه کشور در سال ۱۴۰۱ شکسته شد و تعداد پیوند در سال گذشته ۳۵۱۰ مورد بود.

وی با اشاره به اینکه در این اجلاس راهکارهایی برای ارتقای پیوند ارائه می‌شود، افزود: دیالیز برای بیماران خیلی مشکلات ایجاد کرده و هزینه‌های بالایی دارد. همچنین کیفیت زندگی و طول عمر بیماران را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در طی ۵ سال یک بیماری دیالیز ۷ برابر بیمار پیوندی هزینه دارد.

کریمی ادامه داد: در پیوند عضو حدود ۵۰ درصد کار فرهنگی بوده و استقبال مردم مهم است. ۳۰ درصد زیرساختی و ۲۰ درصد هم بحث علمی است. در بحث فرهنگی نیازمند کمک صدا و سیما و سمن‌ها هستیم. ما درصدد هستیم زیرساخت‌های لازم واحدهای اهدا و شناسایی عضو در تمامی دانشگاه علوم پزشکی ایجاد شود و دانش کادر درمان در خصوص فرآیند اهدا عضو (شناسایی موارد مرگ مغزی، نگهداری و سایر موارد) افزایش یابد.

وی یادآور شد: هدف این است آمار اهدا عضو، پیوندهای کلیه، کبد، قلب و مغز استخوان را در کشور توسعه دهیم. لذا از دانشگاه‌هایی که آمار خوبی در این زمینه داشتند تقدیر و راهکارهایی برای دانشگاه‌هایی که آمار کمی دارند نیز ارائه شد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه در این اجلاس آخرین مباحث درمانی مرور و وظایف و تکالیف دانشگاه در مباحث مهم جوانی جمعیت، ناباروری، تعرفه و سایر مباحث حوزه درمان ارائه می‌شوند، اظهار داشت: یکی از اقدامات خوب راه‌اندازی ۴۰ مرکز ناباروری سطح ۲ در کشور بوده است که باید به عدد ۶۴ تا آبان ماه برسیم. در این زمینه بر آموزش نیروی انسانی، فضای فیزیکی، تجهیزات و امکانات لازم تاکید شد.

کریمی با بیان اینکه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده در سطح ۲ تقریباً تکمیل شده است، گفت: سامانه الکترونیک ارجاع از سطح یک به سطوح ۲ و ۳ به صورت کاملاً هوشمند طراحی، ابلاغ و رونمایی شده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون ارجاع از مراکز سطح یک توسط پزشکان عمومی در بخش بهداشت در مسیرهای مشخص به صورت الکترونیکی کاملاً امکان‌پذیر شده است.‌

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: در سطح ۲ و ۳ هم که مراکز تخصصی، فوق تخصصی، بیمارستانی و بستری هستند، پذیرش بیماران از طریق سامانه انجام می‌شود و در همان سامانه بازخوراند آنان هم ارائه می‌شود. بنابراین اتصال سطوح یک و ۲ و ۳ به صورت الکترونیک کاملاً انجام شده است و فقط در حال تدوین و ابلاغ مشوق‌هایی برای بیمار و سیستم هستیم.

وی در پایان در خصوص اخبار و شایعات فضای مجازی درباره نشت اشعه در یک بیمارستان کرمانشاه، توضیح داد: متأسفانه سرقت سرب‌ها در بیمارستان کرمانشاه اتفاق افتاده بود و افراد متخلف هم دستگیر شده اند ولی گفته شده بود افرادی خارج از میزان استاندارد با اشعه تماس داشتند که با بررسی کارشناسان سازمان انرژی اتمی، میزان نشت اشعه و دُزی که شناسایی شد در محدوده طبیعی بوده است. لذا پرتوگیری و نشت اشعه خارج از حد استانداردهای بین المللی در محل‌هایی که نگرانی دانشجویان و پرسنل بود، اتفاق نیفتاده است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا