دانستنی های پزشکی

هشدار محققان به پدر و مادرها؛ موبایل کودکانتان را گستاخ می‌کند پزشکی علم وپیشرفت

هشدار محققان به پدر و مادرها؛ موبایل کودکانتان را گستاخ می‌کند پزشکی علم وپیشرفت

به گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از ام‌اس‌ان، استفاده از دستگاه های تلفن همراه برای آرام کردن کودکان خردسال با مشکلات طولانی مدت در عملکرد اجرایی و واکنش عاطفی آنها مرتبط است.یافته‌های یک مطالعه بر روی ۴۲۲ پدر و مادر و کودک، نشان داد که افزایش استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه برای آرام کردن کودکان ۳ تا ۵ ساله با کاهش عملکرد اجرایی و افزایش واکنش‌پذیری هیجانی مرتبط است.

معنی یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که به‌ویژه در پسران از استفاده مکرر گوشی برای سرگرم کردن باید خودداری شود.

هدف این مطالعه بررسی ارتباط طولی و دوطرفه بین دفعات استفاده از تلفن همراه توسط والدین جهت آرام کردن کودکان خردسال، عملکرد اجرایی کودکان (EF) و واکنش عاطفی است. آزمایش بر اساس جنسیت و خلق و خوی کودک انجام شد.

مدت مطالعه از آگوست ۲۰۱۸ تا ژانویه ۲۰۲۰ بود و در این مدت تعداد دفعات استفاده از دستگاه های تلفن همراه برای آرام کردن کودکان در هنگام ناراحتی توسط والدین گزارش شد. جنی رادسکی نویسنده اصلی این مقاله و متخصص رشد اطفال گفت:« وقتی کودک ۳ تا ۵ ساله داد و فریاد می کند و استراتژی والدین در چنین موقعیتی پرت کردن حواس آنها یا استفاده از رسانه ها است باید بدانید که این روش در درازمدت به آنها کمک نمی کند.»

نتیجه‌گیری و ارتباط یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده مکرر از تلفن همراه برای آرام کردن کودکان خردسال در طول زمان فرصت‌های آنها را برای یادگیری راهبردهای تنظیم هیجان از بین ببرد. بنابراین، متخصصان مراقبت های بهداشتی کودکان رویکردهای آرامبخش جایگزین را توصیه می کنند.رادسکی پیشنهاد کرد والدین باید چگونگی واکنش به احساسات را به فرزندان خود بیاموزند و آنها را به مکانی آرام ببرند تا رفتار و افکار خود را پردازش کنند.سازمان بهداشت جهانی نیز به کودکان توصیه می‌کند که ساعت‌های طولانی به تماشای صفحه نمایش گوشی، تلویزیون و لپ تاپ سپری نکنند؛ نوزادان زیر یک سال باید از نگاه به اینگونه صفحه نمایش ها منع شوند و افراد زیر ۴ سال باید زمان استفاده از صفحه نمایش را محدود کنند.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا