دانستنی های پزشکی

هند به عنوان اولین کشور توانست در قطب جنوب ماه فرود آید پزشکی علم وپیشرفت

هند به عنوان اولین کشور توانست در قطب جنوب ماه فرود آید پزشکی علم وپیشرفت

هند به عنوان اولین کشور توانست در قطب جنوب ماه فرود آید پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از تک‌کرانچ، کاوشگر هندی چاندرایان-۳ با موفقیت در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آمد این در حالی است که تنها چند روز پیش(۲۸ مرداد) فضاپیمای لونا ۲۵ روسیه در حالی که سعی داشت در همان منطقه فرود بیاید، سقوط کرد.

هند در حال حاضر چهارمین کشوری است که به فرود روی ماه دست یافته و اولین کشوری است که با موفقیت بر روی قطب جنوب ماه (منطقه کمی کاوش شده از ماه که تصور می‌شود حاوی یخ آب است) فرود آمد.

۳ کشور دیگر (ایالات متحده، چین و اتحاد جماهیر شوروی سابق)  قبلاً همگی به فرود در نزدیکی استوای ماه دست یافتند.

«نارندرا مودی» نخست وزیر هند، در جریان پخش زنده از این فرود، گفت که نتیجه موفقیت آمیز این ماموریت، این کشور را برای پروازهای فضایی انسانی آینده آماده می کند.

قسمت اعظم قطب جنوب ماه مملو از دهانه های عمیق است. به گفته ناسا، این مناطق میلیاردها سال است که نور خورشید را ندیده اند و می توانند دمایی تا منفی ۲۰۳ درجه سانتیگراد را تجربه کنند. شرایط سخت در این منطقه رصد از زمین را دشوار می کند و مشکلاتی را برای عملیات تجهیزات حساس در آن ایجاد می کند.

۲۲ روز طول کشید تا فضاپیمای چاندرایان-۳ پس از پرتاب از مرکز فضایی « ساتیش دهاوان» در ۱۴ جولای(۲۳تیر) در ۵ آگوست(۱۴مرداد) وارد مدار ماه شود. فرودگر ویکرام حامل پراگیان ( کاوشگر زمینی ماه)در ۱۷ آگوست(۲۶مرداد) با موفقیت از ماژول پیشرانه خود جدا شد تا برای فرود نرم امروز آماده شود.

این ماموریت دومین تلاش هند برای فرود روی ماه پس از برخورد فرودگر چاندرایان-۲ به سطح آن در سال ۲۰۱۹ است. مرحله بعدی ماموریت چاندرایان-۳ شامل استقرار پراگیان برای بررسی محیط در ۱ روز قمری (حدود ۱۴ روز زمینی۱۴) خواهد بود.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا