اخبار پزشکی

وعده عین اللهی به شرکت های دارویی/ پرداخت مطالبات به زودی اخبار سلامت

وعده عین اللهی به شرکت های دارویی/ پرداخت مطالبات به زودی اخبار سلامت

وزیر بهداشت، از اختصاص ۱۲ هزار میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت معوقات دارویی و حمایت از صنایع دارویی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در حاشیه نشست با رئیس و اعضای هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی و انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در خصوص تأمین ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: تا امروز ۷۰۰ میلیون دلار پروفورما ثبت شده و ۵۰۰ میلیون دلار نیز در مراحل نهایی قرار دارد که به سرعت در حال انجام است.

وی با اشاره به تفاهم وزارت بهداشت، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای اختصاص ارز مورد نیاز در تأمین دارو و تجهیزات پزشکی، عنوان کرد: تا پایان سال، ۱.۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی برای دارو، تجهیزات، ملزومات مصرفی پزشکی و شیرخشک اختصاص داده خواهد شد که با تأمین به موقع ارز، مشکل خاصی در این حوزه نخواهیم داشت.

عین اللهی با بیان اینکه نقدینگی نیاز اصلی شرکت‌های دارویی برای واردات دارو و مواد اولیه است، اظهار داشت: بانک مرکزی مقرر کرد ۳۰ هزار میلیارد تومان از طریق بانک‌های عامل به شرکت‌های دارویی، تسهیلات پرداخت شود تا بتوانند ارز مورد نیاز خود برای دارو و مواد اولیه را تأمین کنند که این مهم می‌تواند برخی از مشکلات صنایع داروسازی را حل کند.

وی با بیان اینکه عوارض گمرکی از دیگر مشکلاتی بود که برخی شرکت‌های دارویی برای واردات دارو با آن رو به رو بودند، تصریح کرد: خوشبختانه در جلسه سران قوا، کاهش عوارض گمرکی از ۴ به یک درصد برای دارو، تجهیزات پزشکی، شیرخشک و لوازم مصرفی پزشکی تصویب شد.

وزیر بهداشت در خصوص مالیات بر ارزش افزوده حاصل از واردات دارو و تجهیزاتی که مشابه داخلی ندارند نیز گفت: با معافیت این اقلام از مالیات بر ارزش افزوده، کمک خوبی به واردات و تأمین نیازهای دارویی خواهد شد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا