اخبار

پلیس فتا: فروش سؤالات امتحان نهایی کلاهبرداری است پرشین طب

پلیس فتا: فروش سؤالات امتحان نهایی کلاهبرداری است پرشین طب

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه فروش سؤالات امتحان نهایی در فضای مجازی کلاهبرداری است، گفت: دانش آموزان فریب کلاهبرداران را نخورند.

سرهنگ داود معظمی گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: ‌در آستانه آغاز امتحانات دانش‌آموزان هستیم و متاسفانه سودجویانی هم که از هر فرصتی برای سوءاستفاده از کاربران فضای مجازی استفاده می‌‌کنند ممکن است تحت عناوین و بهانه‌هایی مانند فروش سؤالات امتحانی، فروش لوازم تقلب و … اقدام به سوءاستفاده از دانش‌آموزان کنند.

وی گفت: در واقع این افراد از سن و تجربیات کم دانش‌آموزان سوءاستفاده کرده و اقدام به دریافت مبالغ بالا از آنان کرده یا آنان را به صفحات جعلی و فیشینگ هدایت کرده و نسبت به خالی کردن حسابشان اقدام می‌کنند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه کلاهبرداران هیچگونه دسترسی به سؤالات امتحانی ندارند، گفت:‌ این افراد در اکثر موارد پس از دریافت پول دیگر پاسخی به پیام‌های کاربران نمی‌دهند. در مواردی نیز سؤالات جعلی و غلط را برای دانش‌آموزان ارسال کرده و این افراد با این امید که به سؤالات دسترسی دارند، دیگر درس نخواند و در جلسه امتحان با مشکل مواجه شده‌اند.

معظمی گودرزی با بیان اینکه در سال‌های گذشته شاهد طرح ادعای فروش سؤالات امتحانات به خصوص امتحانات نهایی از سوی مجرمان سایبری بودیم، گفت: پلیس فتا این افراد را شناسایی و بازداشت کرده است. مجرمان سایبری با این ترفند اقدام به سرقت اطلاعات بانکی خانواده‌ها، که فرزندانشان به دنبال خرید سؤالات بودند کرده و حساب بانکیشان را خالی کرده بودند. همانطور که گفتم در بررسی‌ها نیز مشخص شد که سؤالات فروخته شده، سؤالات متفرقه یا سؤالات مربوط به سال‌های گذشته بوده که از سوی آموزش و پرورش نیز منتشر شده است. دانش آموزان با این امید که سؤالات را در اختیار دارند، زمان کافی برای مطالعه نگذاشته بودند و زمانی که در سر جلسه امتحان حاضر شده و با دیدن سؤالات که متفاوت از سؤالات فروخته شده بود امتحان خود را خراب کرده بودند.

وی با تاکید بر اینکه در این شرایط والدین نقش ویژه‌ای بر عهده دارند، گفـت:‌ ضرورت دارد تا والدین در این خصوص به فرزندان خود هشدار دهند و آنها را از خریدن سؤالات امتحانات نهایی در شبکه‌های اجتماعی منع کنند؛ اما علاوه بر این موضوع والدین باید با فرزندان خود همراه باشند، در مواردی دیده شده که دانش‌آموزان از ترس برخورد والدینشان با نمره کم، اقدام به خرید سؤالات جعلی کرده و خود را درگیر مشکلات بیشتری کرده‌اند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه سخت گیری‌های بیش از حد والدین برای کسب نمره عالی و هشدار بیش از حد درباره امتحان موجب استرس دانش‌آموزان می‌شود، گفت:‌ هنگامی که والدین شرایط سختی را در ایام امتحانات برقرار می‌کنند و فرزند خود را از گرفتن نمره کم و یا عدم قبول شدن ترسانده و تهدید می‌کنند. دانش‌آموزان نیز ناگزیر به سمت رفتارهای این‌چنینی می‌روند تا بتوانند رضایت والدین خود را جلب کنند. وجود اضطراب در والدین باعث انتقال آن به فرزند و تشدید اضطراب او در ایام امتحانات می‌شود.

معظمی گودرزی نسبت به پیامدهای مقایسه کردن دیگر دانش‌آموزان با فرزند خود به والدین هشدار داد و گفت:‌ هرگاه والدین یا معلمان دائماً توانایی‌های فرد را با توانایی‌های فرد دیگر سنجیده و این امر با سرزنش همراه باشد، اعتماد به نفس فرد کم شده و بر اضطراب او افزوده می‌شود و ممکن است دانش‌آموزان را به سمت چنین اقداماتی سوق دهد.

وی ادامه داد:‌ در نظر گرفتن پاداش بیش از حد برای اخذ نمره عالی در امتحان، شرطی کردن دانش آموزان و … نیز ازجمله مواردی است که می‌تواند سبب گرایش دانش آموزان به چنین اقداماتی شود. بهترین کار همراهی والدین با فرزندان خود و کاستن از حجم اضطراب و نگرانی‌های آنان است. همچنین در کنار نظارت بیشتر بر زمان مطالعه دانش آموزان، لازم است که والدین زمان استفاده آنها از وسایل هوشمند و اینترنت را محدود کنند تا آنها زمان بیشتری برای رسیدگی به دروس و امتحانات خود داشته باشند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ اضافه کرد:‌ حضور و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در فصل امتحانات می‌تواند باعث افزایش استرس و اضطراب دانش آموزان شود از این رو باید زمان فعالیت آنها در شبکه‌های اجتماعی را محدود کنیم. ترغیب دانش آموزان به حضور هدفمند در فضای مجازی در فصل امتحانات یک ضرورت است. با محدود کردن فعالیت در شبکه‌های اجتماعی جوی آرام در خانه ایجاد کنیم. والدین نیز فعالیت خود در شبکه‌های اجتماعی را محدود کنند تا زمان بیشتری برای رسیدگی به درس دانش آموزان داشته باشند. والدین باید روش‌های صحیح مطالعه قبل از امتحان را به دانش آموزان یاد دهند.

انتهای پیام/ 

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا