اخبار

چالش‌ها در شورای شهر تهران زیاد شده است/ سوال از شهردار تهران در دستور کار شورا نیست پرشین طب

چالش‌ها در شورای شهر تهران زیاد شده است/ سوال از شهردار تهران در دستور کار شورا نیست پرشین طب

نایب رئیس شورای شهر تهران به موضوع تضارب آرا در شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: اگر چه این موضوع خوب است اما قبول دارم که چالش‌ها در شورای شهر تهران زیاد شده است اما اعضا از روی دغدغه و دلسوزی نظرات خود را مطرح می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پرویز سروری در نشست خبری خود که صبح امروز در سالن اجتماعات شورای عالی استان‌ها برگزار شد، اظهار کرد: نظام شورایی حلقه اتصال بین مردم و حاکمیت است و شوراها در تمام سطوح کشور از جمله استان‌ها، شهرستان‌ها، بخش‌ها و شهرها حضور دارند.

وی با اشاره به تاخیر در شکل‌گیری شوراها گفت: این مسئله باعث شد که منویات قانون اساسی در خصوص شوراها به صورت کامل انجام نشود. همچنین در اصل هفتم قانون اساسی، آمده است که شوراها از ارکان تصمیم‌گیری در کشور هستند و واقعیتی است که مطالبه قانون اساسی است اما در عمل فاصله جدی به این مسئله داریم.

سروری با اشاره به ظرفیت شوراها در کشور گفت: ۱۲۶ هزار نفر از مردم در شوراها حضور دارند و تلاش شده است که خدمات مناسبی در سطوح مختلف در کشور ارائه شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه تعامل با دستگاه‌ها، شفافیت و مطالبه‌گری از موضوعاتی بوده که در طی دو سال گذشته در شورای عالی استان‌ها به صورت جدی پیگیری شده است همچنین در طی دو سال گذشته جلسات متعددی با مسئولان نظام برگزار شده است که از آن جمله می‌توان به برگزاری جلسه با رئیس جمهور در ۳ نوبت، رئیس مجلس، وزیر کشور، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، معاون اول رئیس جمهور، وزیر جهاد کشاورزی و زاکانی رئیس کلانشهرهای کشور و همچنین دادستان کل کشور اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه در هیچ یک از اجلاسیه‌های شورای عالی استان‌ها در این دوره، جلسات به صورت تشریفاتی و تبلیغاتی برگزار نشده است، تصریح کرد: در اجلاسیه یازدهم که با حضور رئیس جمهور برگزار شد هشت دستور صریح رئیس جمهور در خصوص شوراها ابلاغ شد و برای نخستین بار یک فرصتی برای شورای عالی استان‌ها فراهم شد تا در تدوین یک فصل از برنامه توسعه هفتم با وزرات کشور همراهی و همکاری داشته باشد تا در نهایت این برنامه در دولت به تصویب برسد.

سروری با اشاره به نگاه مثبت دولت سیزدهم به ظرفیت شوراها تصریح کرد: دورنمای مناسبی در بحث مدیریت شهری و ظرفیت شوراها از سوی دولت بوجود آمده است.

نایب رئیس شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به برخی از حواشی و مجادله‌های لفظی در صحن شورای شهر تهران در برخی از اعضا تصریح کرد: نگاه به شورا متفاوت با نگاه به دستگاه ها است و نمایندگان پارلمان محلی از طریق مردم انتخاب شده‌اند و قاعدتا در صحن شورا تلاش می‌کنند که کار مفیدی را برای شهر داشته باشند.

سروری با بیان اینکه چالش همیشه هم بد نیست، اظهار کرد: در شورای شهر تهران هیچ تقسیم‌بندی بین اعضا وجود ندارد و همه اعضا نقطه نظرات خود را به صورت کارشناسی مطرح می‌کنند به طوریکه در شورای شهر تهران ما شاهد حضور افراد شناخته شده از جمله شهرداران مناطق گذشته، معاونان شهردار اسبق و چهره‌های مختلف هستیم.

وی با بیان اینکه اعضا در نقطه نظرات خود کاملا آزاد هستند گفت: به عنوان مثال در تعیین هیئت رئیسه شورای شهر تهران شاهد بودید که تمام اعضای هیئت رئیسه بجز یک نفر با ۲۱ رای به عنوان اعضای هیئت رئیسه انتخاب شدند و این نشان از همبستگی شورای شهر تهران دارد و این همبستگی در بالاترین سطح قرار دارد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه نباید توقع داشته باشیم که اعضا نقطه نظرات خود را مطرح نکنند، گفت: برخی از اعضا نیز در برخی از جلسات دغدغه و نگرانی‌های خود را مطرح می‌کنند اما در خارج از شورا همه اعضا با هم روابط صمیمی و گرمی را دارند.

سروری با بیان اینکه در سطح شورا اختلاف نظر موضوعی طبیعی محسوب می‌شود گفت: این موضوع نه تنها در شورای شهر تهران بلکه در سایر شورهای کشور نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه البته قبول دارم مقداری چالش‌های شورای شهر تهران بیشتر شده است افزود: اما مواردی که از سوی اعضا مطرح می‌شود بر حسب دغدغه و دلسوزی است و اعضای شورای شهر تهران بر اساس توانمندی علمی و تجربه‌ای که در سنوات گذشته کسب کرده‌اند موضوعات را مطرح می‌کنند.

نایب رئیس شورای شهر تهران تضارب آرا در شورای شهر تهران را مثبت قلمداد و تصریح کرد: البته این موضوع ناگفته نماند که برخی از چالش‌ها در شورا مضر است و نباید از این چالش‌ها گذشت.

وی ادامه داد: کارنامه شورا و شهرداری در این دوره کاملا مشخص است به طوریکه هر هفته شاهد افتتاح پروژه‌های مختلف عمرانی، فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و … هستیم.

سروری در خصوص بودجه شورای عالی استان‌ها گفت: زمانی که ما به شورای عالی استان‌ها ورود پیدا کردیم بودجه این نهاد ۳۷ تا ۳۸ میلیارد تومان بود که عملا ۲۱ درصد آن محقق می‌شد اما در دو سال گذشته تلاش شد که این اعتبارات افزایش یابد البته باز هم توقعات شورای عالی استان‌ها برآورده نشده و این بودجه متناسب با این شورا نیست. اما شاهد روند افزایشی بودجه شورای عالی استان‌ها در دو سال گذشته بودیم و بودجه امسال این نهاد، ۱۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا قرار است توسط اعضای شورای شهر تهران سوال از آقای زاکانی شهردار تهران کلید بخورد گفت: به هیچ عنوان این موضوع مطرح نیست ضمن اینکه سوال از شهردار روند قانونی دارد و این موضوع مطرح نشده و قاعدتا فکر می‌کنم اقای چمران با مکاتباتی که با شهردار دارد نقطه نظرات اعضا مطرح و در نهایت قرار نیست سوالیاز شهردار مطرح شود.

نایب رئیس شورای شهر تهران در ارتباط با تاثیرگذاری شوراها در بودجه سنواتی کشور گفت: با توجه به اینکه در زمان تصویب بودجه در سال گذشته فرصت کافی برای این مسئله وجود نداشت نتوانستیم نقطه نظرات شورا را در تدوین بودجه اعمال کنیم اما در سنوات آینده قطعا به این موضوع ورود خواهیم کرد.

وی با اشاره به ساختار ناکارآمد شوراها در سطوح شهرستان‌ها روستاها، بخش‌ها و شهرها تصریح کرد: شوراها ظرفیت و پتانسیل خوبی دارند اما متاسفانه از این ظرفیت به نحو احسن استفاده نشده است و به همین جهت جلسات فشرده‌ای را با سازمان امور استخدامی داشته‌ایم و در آینده نیز تفاهمنامه‌ای را در ارتباط با ساختار شورای عالی استان‌ها خواهیم داشت.

سروری با اشاره به تعامل شورای عالی استان‌ها در این دوره با دولت سیزدهم، گفت: این تعامل در بخش‌های مختلف است به عنوان مثال ما در جلسه‌ای که با وزیر راه داشتیم اعلام کردیم که در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، نماینده‌ای از سوی شوراها وجود ندارد و آقای وزیر پذیرفت که نماینده شورا در شورای عالی شهرسازی حضور پیدا کند.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: در نخستین جلسه‌ای که در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور برگزار شد به موضوع بافت فرسوده پرداخته شد که به زودی نیز در این زمینه شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه متاسفانه شوراها در طی سنوات گذشته به عنوان مستاجر در شهرها، روستاها، بخش‌ها فعالیت خود را انجام داده‌اند گفت: بر اساس توافقی که با وزیر راه انجام شده است قرار است در هر منطقه‌ای از کشور زمینی تامین و ساختمانی احداث و در اختیار شوراها قرار بگیرد و این کار نیز به صورت ویژه و مشترکا با وزارت راه و شهرسازی و کشور پیگیری می‌شود.

سروری با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مغفول مانده و مهم در حوزه مدیریت شهری، مسئله لایحه مدیریت یکپارچه شهری است، افزود: این لایحه مهمترین مسئله ماست و اساسا تحقق حضور موثر شوراها در مدیریت کشوری در قالب مدیریت یکپارچه شهری شکل خواهد گرفت. به طویکه مجلس و دولت در این زمینه از ما عجله بیشتری دارند تا بتوانند لایحه مدیریت شهری را به تصویب برسانند.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه کمیته‌های توان‌یاب برای فرایند تصویب لایحه مدیریت یکپارچه شهری در نظر گرفته شده است گفت: در این کمیته‌ها مواردی که شرایط واگذاری به مدیریت شهری را دارند مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در یک کار کارشناسی بتوانیم لایحه مدیریت شهری را به سرانجام برسانیم و در این زمینه جلسات مشترکی با دولت برگزار شده است و انشاءالله به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: در سال جاری نخستین گام خود را برای اجرای لایحه اشاره شده پس از تدوین به عنوان قانون برخواهیم داشت و بنا داریم حداقل در ده استان لایحه مدیریت یکپارچه شهری را به صورت آزمایشی در هر شهر انجام بدهیم و در این زمینه ۷ الی ۸ استاندار در کشور اعلام آمادگی کردند که حتی قبل از قانون شدن لایحه مدیریت یکپارچه شهری آماده هستند در یکی از شهرها به صورت آزمایشی آن را عملیاتی کنند.

نایب رئیس شورای شهر تهران همچنین در خصوص اقدامات شهرداری تهران در قالب قرارگاه جهادی مسکن گفت: در این بخش نیز اقدامات خوبی از سوی شهرداری کلید خورده است و ۴۰۰ هزار تفاهمنامه امضا شده است که از این تعداد ۴۰ هزار واحد مسکونی قطعی و کلنگ‌زنی شده است.

سروری در ادامه نشست خبری به موضوع حریم‌ شهرها اشاره کرد و افزود: در کشور بویژه در کلانشهرها مشکل حریم وجود دارد و در این باب هم روستاها و هم شهرستان‌ها ناراضی هستند چرا که روستاها به نوعی معتقدند که باید حریم داشته باشند و از طرفی کلانشهرهای بزرگ معتقدند که باید تنفس‌گاه و شش‌گاهی در حوزه هوایی برای شهر خود داشته باشند و اختلاف جدی بین شهرها و روستاها و مراکز بزرگ در ارتباط با حریم وجود دارد.

وی گفت: در همین ارتباط کارگروه ویژه‌ای برای شهر تهران تشکیل شده و پیشنهادات خود را به شورای عالی استان‌ها ارجاع خواهد داد تا بتوانیم مشکل حریم را در شهرهای مثل تهران و کلانشهرها برطرف بکنیم در همین ارتباط موضوع حریم در دستور کار دبیرخانه شورای عالی استان‌ها قرار گرفته و هم اکنون در حال جمع‌آوری نقطه نظرات هستیم.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا