اخبار

چرا کیفیت آموزشی مدارس دولتی پایین است؟ پرشین طب

چرا کیفیت آموزشی مدارس دولتی پایین است؟ پرشین طب

معاون پیشین آموزش و پرورش به تشریح عوامل موثر در تنزل کیفیت مدارس دولتی و راهکارهای رفع آن پرداخت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رضوان حکیم‌‌زاده معاون پیشین آموزش و پرورش و استاد دانشگاه در بخش خبری تلویزیون درباره کیفیت آموزشی مدارس دولتی و وجود الگوی برتر کیفیت آموزشی بیان کرد: با کالایی شدن آموزش، مدارس دولتی با الگوی مناسب آموزشی چندان شناخته نشده‌اند و این به معنای نبود مدرسه دولتی مناسب نیست.

وی ادامه داد: بودجه تنها عامل در کیفیت محسوب نمی‌شود؛ محیط یاددهی و یادگیری با کیفیت در کنار عناصر تاثیرگذاری چون نیروی انسانی، مدرسه، محیط علمی، میزان مشارکت خانواده در کنار منابع و امکانات عوامل موثر در کیفیت به شمار می‌روند.

حکیم‌‌زاده بیان کرد: اگر بخواهیم به کیفیت مدارس دولتی بپردازیم باید تمام عوامل را در نظر بگیریم تا فقدان زمینه‌هایی که موجب می‌شود مدارس دولتی آنطور که باید و شاید تاثیر نداشته باشند، تعیین شوند.

معاون پیشین وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر همه امکانات و منابع فیزیکی و فناورانه را هم داشته باشیم؛ اما معلمان توانمند و دانش‌آموزان در طیف‌های مختلف کنار همدیگر وجود نداشته باشند، کیفیت چندانی را ملاحظه نخواهیم کرد.

بودجه آموزش و پرورش ۶۰ درصد دانش‌آموزان را پوشش می‌دهد

حکیم‌‌زاده درباره مکفی بودن بودجه آموزش و پرورش و سرانه دانش‌آموزی با هدف کیفیت‌بخشی گفت: براساس بررسی ها در آموزش و پرورش بودجه فعلی فقط برای تحت پوشش قرار دادن ۶۰ درصد دانش‌آموزان است.

وی اضافه کرد: اگر سرانه مدارس کشورهای منطقه را با کشورمان مقایسه کنیم باز هم این سرانه پایین‌تر از نرخ مناسب برای آموزش و پرورش مطلوب است.

به گفته معاون پیشین آموزش ابتدایی اصلاح سیاست‌های غلط همچون جذب نیروی انسانی که منجر به کاهش کیفیت مدارس دولتی شده به بهبود عملکرد این مدارس کمک می‌کند.

حکیم‌‌زاده افزود: فعالیت معلمان خرید خدمات یا سربازمعلم در مدارس روستایی و عشایری و برعکس فعالیت معلمان با تجربه در مناطق برخوردار داشته سیاستی غلط است که باید اصلاح شود؛ همچنین تجربه سال‌های گذشته مثل برون‌سپاری هم به بهبود کیفیت کمک نمی‌کند.

سیاست مردمی‌سازی یا برون‌سپاری؟!

وی با بیان اینکه گاهی سیاست‌های گذشته تحت عنوان مردمی‌سازی مطرح می‌شود، گفت: این موارد با توجه به اینکه مسئولیت حاکمیت تلقی نشود به همان اندازه برون‌سپاری خطرناک است.

این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه چرا خانواده‌ها با نگرانی بچه های خود را مدرسه دولتی ثبت می‌کنند، اظهار کرد: چون آنها تصور می‌کنند دانش‌آموزان مدارس غیردولتی با غربال وارد آن مدارس شده و دانش‌آموز مدرسه دولتی انگیزه کافی برای آموزش ندارد.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت محیط یادگیری به نوع دانش‌آموزان وابسته است، اظهار کرد: شاهد آن هستیم که در شهرهای کوچک معلمان مدارس دولتی معلمانی با کیفیت و فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان یا رشته علوم تربیتی هستند اما با کلاس‌های شلوغ فرصت‌های یادگیری برای آنها به نوعی دیگر است.

حکیم‌‌زاده تاکید کرد: عدم کیفیت در کنار کمبود یا فقدان بودجه همچنین امکانات و سیاست‌های غلط خروجی لازم را ندارد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا