اخبار پزشکی

کاهش اهدای خون جوانان نگران کننده است اخبار سلامت

کاهش اهدای خون جوانان نگران کننده است اخبار سلامت

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، با اشاره به افزایش ذخایر خون در کشور، نسبت به کاهش اهدای خون جوانان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، چهل و هفتمین اجلاس مدیران انتقال خون سراسر کشور، روز سه شنبه با حضور مدیرعامل سازمان و اعضای شورای عالی انتقال خون، رئیس مجمع خیرین، نماینده سازمان بازرسی، نماینده دیوان محاسبات کشور و جمعی از مدیران و معاونان و مشاوران ستادی و مدیران کل استانی برگزار شد.

در ابتدا، محمدرضا جمالی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، با مروری بر عملکرد سال گذشته و برنامه‌های سال آینده گفت: سال ۱۴۰۱ با وجود همه مشکلات سال خوبی بود, انبارهای خالی و کمبود کیت و کیسه که در بهمن ۱۴۰۰ تحویل گرفته بودیم و ذخایر خون که به ۳ تا ۴ روز رسیده بود در سال گذشته به میزان مطلوبی افزایش یافت.

وی تاکید کرد: میانگین توزیع خون به درخواست مراکز درمانی از ۸۵ درصد به ۱۰۰ درصد رسیده است و ذخایر خون به متوسط ۸ تا ۱۰ روز افزایش پیدا کرده است.

جمالی گفت: هم اکنون ۶۰ درصد کیسه‌های مورد استفاده خون فیلتردار است و انجمن تالاسمی به خاطر تأمین خون مورد نیاز بیماران تالاسمی از وزیر بهداشت برای سازمان انتقال خون درخواست تقدیر کرده است.

وی در مورد برنامه‌های پیش رو، افزود: انجام تست NAT و آنتی بادی اسکرینینگ بر زمین مانده است که باید اجرایی شود.

جمالی ادامه داد: تست‌های HLA و سازگاری بافتی که در مورد نمونه‌های خون بند ناف و مرکز سپاس انجام می‌گیرد طبق اساسنامه سازمان از وظایف ما است و باید از رقم ۳۵ هزار مورد به سطح بسیار بالاتری ارتقا یابد.

وی با اشاره به اهمیت روزآمدسازی آزمایشگاه انعقاد گفت: تأمین کیسه‌های خون فیلتردار را نیز باید افزایش دهیم.

جمالی، رسیدن به اهدای خون بیش از ۲۶ در هزار نفر را از دیگر دستاوردهای سال گذشته دانست و افزود شاخص اهدای بانوان ۱۱ درصد در سال ۱۴۰۱ افزایش یافت اما همچنان باید رشد بیشتری را شاهد باشیم.

وی، کاهش آمار اهدای خون جوانان را نگران کننده خواند و گفت: فرهنگ اهدای خون در میان قشر جوان باید نهادینه شود.

جمالی با اشاره به اهمیت بعد اجتماعی اهدای خون گفت: اواسط سال ۱۴۰۱ تشکیل معاونت اجتماعی در سازمان انتقال خون مصوب و اجرایی شد و تاکنون این معاونت ۴۵۰ میلیارد تومان آورده نقدی ملکی و تجهیزات داشته است و امیدواریم این روند افزایش یابد.

وی همچنین از راه‌اندازی آزمایشگاه مولکولار و توسعه تشخیص گروه‌های فرعی خون خبر داد و گفت: در زمینه‌های یاد شده امیدوارم به زودی اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.

جمالی با اشاره به چالش نیروی انسانی و بودجه گفت با اصلاح بودجه از سوی مجلس شورای اسلامی امیدواریم پرداخت‌های خوبی به کارکنان داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در اجرای فرموده رهبر معظم انقلاب در مورد اهمیت تولید در سال جاری امیدواریم بتوانیم به هدف تولید ۲۵۰ هزار لیتر پلاسما دست یابیم و در این راستا از ممیزی شرکت‌های داخلی برای پایش استانداردهای تولید پلاسما نیز کمک می‌گیریم و به شرکت‌های خارجی اکتفا نمی‌کنیم.

وی با اعلام هدف افزایش ۲۰ درصدی تولید پلاسما گفت: سیستم نوبت دهی نیز باید به نحوی تغییر کند که در توزیع متناسب اهداکنندگان در تمام روزهای سال مؤثر واقع شود.

جمالی از ارتقای نرم افزار سازمان انتقال خون برای ثبت و تحلیل آمار اهدای خون و فرآورده خبر داد و گفت: از معاونت اجتماعی انتظار داریم تا پایان سال ۱۴۰۲ این مهم عملی شود.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا