اخبار پزشکی

کاهش زاد و ولد در گیلان نگران کننده است اخبار سلامت

کاهش زاد و ولد در گیلان نگران کننده است اخبار سلامت

رشت – سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه کاهش زاد و ولد در استان نگران کننده است، گفت: مسئله سالمندی و کاهش جمعیت به یک بحران برای گیلان تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدتقی آشوبی ظهر دوشنبه در همایش نکوداشت ماما در گیلان، اظهار کرد: در این مراسم که به مناسبت روز جهانی ماما برگزار شده از ۱۱۱ مامای نمونه گیلان در سه حوزه درمان، بهداشت و آموزش تجلیل شد.

وی ادامه داد: تجلیل از خانواده مامای شهید مدافع سلامت انوشه بیکیان از مهم‌ترین محورهای نکوداشت ماما در گیلان بود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ماماها نقش مهمی در سلامت و موفقیت جامعه دارند، گفت: نقش و جایگاه ماماها در جامعه وصف ناشدنی است.

آشوبی با بیان اینکه کاهش زاد و ولد در گیلان نگران کننده است، اضافه کرد: پیری جمعیت در گیلان از مرز هشدار عبور کرده و باید در این خصوص چاره‌ای اساسی اندیشید.

وی با بیان اینکه خطر انقراض نسل گیلک در کمتر از ۵ دهه وجود دارد، افزود: برای حل مسئله زاد و ولد و همچنین پیری جمعی فرصت بسیار محدود است و اگر اقدامی صورت نگیرد نسل گیلک تا ۵۰ سال آینده منقرض خواهد شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تبلیغات منفی رسانه‌های معاند و بیگانگان در فرزند آوری، بیان کرد: آن‌ها بر خلاف این تبلیغات عمل می‌کنند و در آن کشورها هر خانواده‌ای ۵ الی ۶ فرزند دارند و هدف تبلیغات منفی دشمن در فرزند آوری کاهش جمعیت و نابودی است.

آشوبی با اشاره به تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت، تصریح کرد: مسئله سالمندی و کاهش جمعیت به یک بحران برای گیلان تبدیل شده است که انتظار می‌رود قرارگاه جوانی جمعیت نگاه ویژه‌تری به این استان داشته باشد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا