دانستنی های پزشکی

کشف شواهد وقوع زلزله در ماه پزشکی علم وپیشرفت

کشف شواهد وقوع زلزله در ماه پزشکی علم وپیشرفت

کشف شواهد وقوع زلزله در ماه پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، زمین لرزه احتمالی ماه توسط ماموریت چاندرایان-۳ هند در سومین روز خود در سطح ماه شناسایی شد.

ماه‌نورد هندی به تازگی اولین شواهدی از یک ماه لرزه را از دهه ۱۹۷۰ شناسایی کرده است.

ابزار فعالیت لرزه‌ای قمری (ILSA) متصل به فرودگر ویکرام، فعالیت لرزه‌ای روی سطح ماه را در ۲۶ آگوست(۴شهریور) شناسایی کرد. ویکرام در ۲۳ آگوست (۱شهریو) به عنوان بخشی از ماموریت چاندرایان-۳ (اولین مأموریت هند به سطح ماه) روی قطب جنوبی ماه فرود آمد.

زلزله ماه اگر تایید شود دید خوبی در مورد غارهای مرموز در این قمر زمین به دانشمندان می دهد.

سازمان تحقیقات فضایی هند در ایکس، نوشت: «فرودگر در ۲۶ آگوست ۲۰۲۳ رویدادی را ثبت کرده که به نظر می‌رسد طبیعی است، منبع این رویداد در دست بررسی است.»

ماه ساختار زمین‌شناسی پیچیده‌ای دارد که در اعماق آن پنهان شده است، نه اینکه مانند قمرهای مریخی فوبوس و دیموس صخره‌ای یکنواخت باشد.

در سال‌های اخیر، ابزارهای تحلیلی پیشرفته و مدل‌های رایانه‌ای دانشمندان را قادر می‌سازد تا داده‌های جمع‌آوری‌شده را غربال کنند و تصویر واضح‌تری از درون ماه مرموز بسازند. یک مطالعه ناسا در سال ۲۰۱۱ نشان داد که هسته ماه، بسیار شبیه به زمین، احتمالاً از آهن مایع تشکیل شده که یک توپ آهنی متراکم و جامد را احاطه کرده است.

در می ۲۰۲۳، محققان از داده‌های میدان گرانشی برای تأیید این فرضیه هسته آهن استفاده کردند و همچنین پیشنهاد کردند که  حباب‌های گوشته مذاب ماه می تواند از بقیه جدا شده و به‌صورت توده‌های آهن شناور شود و در حین حرکت لرزه‌هایی ایجاد کند.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا