دانستنی های پزشکی

کشف معمای زحل/حلقه‌های این سیاره بسیار جوان هستند پزشکی علم وپیشرفت

کشف معمای زحل/حلقه‌های این سیاره بسیار جوان هستند پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از اسپیس، تحقیق جدید دانشمندان که در ۱۲ می(۲۲ اردیبهشت) در مجله Science Advances منتشر شد، سن حلقه‌های زحل را بیش از ۴۰۰ میلیون سال نمی‌داند. این باعث می شود که حلقه ها بسیار جوان تر از خود زحل باشند؛ این سیاره حدود ۴٫۵ میلیارد سال سن دارد. محققان با مطالعه گرد و غبار موجود در حلقه ها به این یافته رسیدند.

دانشمندان بیش از ۴۰۰ سال است که به این حلقه های به ظاهر شفاف توجه دارند. گالیله در سال ۱۶۱۰ برای اولین بار آن ها را از طریق تلسکوپ مشاهده کرد، اگرچه او نمی دانست آنها چیستند. در دهه ۱۸۰۰، ماکسول، دانشمندی از اسکاتلند، به این نتیجه رسید که حلقه‌های زحل نمی‌توانند جامد باشند.

امروزه دانشمندان می‌دانند که زحل میزبان هفت حلقه است که از تکه‌های بی‌شماری یخ تشکیل شده‌اند. در مجموع، وزن این یخ تقریباً نصف میماس قمر زحل، است و نزدیک به ۱۷۵هزار مایل از سطح سیاره امتداد دارد.

حلقه‌ها ممکن است در حال ناپدید شدن باشند. دانشمندان ناسا در مطالعه قبلی خود گزارش دادند که یخ به آرامی بر روی سیاره می بارد و می تواند تا ۱۰۰ میلیون سال دیگر به طور کامل ناپدید شود.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا