اخبار

گفت‌وگوی تسنیم با "مصطفی محمودزاده" حاجی ۱۱۱ ساله ایرانی در حج تمتع‌ پرشین طب

گفت‌وگوی تسنیم با "مصطفی محمودزاده" حاجی ۱۱۱ ساله ایرانی در حج تمتع‌ پرشین طب

“مصطفی محمودزاده” مسن‌ترین حاجی ایرانی به راز موفقیت زندگی، آرزوی دیرینه و نحوه رسیدنش به خانه خدا پرداخت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، امسال شرایط برای حضور ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر از حجاج بیت‌الله الحرام، از کشور ایران به سرزمین وحی فراهم شده که از این تعداد یک هزار و ۳۴۰ نفر زائر از استان کردستان هستند.

از میان زائران، مسن‌ترین زائر کشور آقای «مصطفی محمودزاده» یک مرد ۱۱۱ ساله از روستای گوئیل از توابع بخش آلوت شهرستان بانه کردستان است‌ که در ادامه گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم با وی را می‌خوانید و می‌بینید:

حج تمتع , حج تمتع 402 , استان کردستان , سازمان حج و زیارت ,

مسن‌ترین زائر ایرانی خود را «مصطفی محمودزاده» ۱۱۱ ساله از بانه معرفی کرد و می‌گوید: شغلم کشاورزی است، شکر خدا وضعیتم خوب و چندین سال است که آرزوی این سفر را داشتم اما نمی‌خواستم ثبت‌نام کنم چون می‌گفتم عمرم کفاف نمی‌دهد و به آرزویم نمی‌رسم چراکه برخی از دوستانم که برای حج تمتع نام نوشته‌اند، ۷ تا ۸ ساله که هنوز جوابشان نیامده است. یکی از دوستان به نام حاج احمد واسطه شد و با ۱۹ میلیون ثبت‌نامم کرد و قسمتم شد.

وی در پاسخ به این سؤال که به محض رسیدن به خانه خدا، نخستین دعای خیرت چه است؟ گفت: دعای خیر می‌کنم که تمامی مسلمانان از مشکلات به دور باشند و خداوند این آسایش و آرامش را ما نگیرد.

این زائر ایرانی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه ۱۱۱ سال عمر دارید، آیا مشکلی دارید؟ عنوان کرد: هیچ بیماری ندارم و سرحال و سالم هستم و بدنم همانند یک جوان آمادگی پیاده‌روی دارد، روزی ده بار از مسیر سراشیبی بالا و پایین می‌روم و هیچ کم و کسری ندارم.

حاجی محمودزاده با بیان اینکه شغلم کشاورزی و با کسب رزق و روزی و نان حلال به اینجا رسیده‌ام، تصریح کرد: راز موفقیتم در مصرف روغن حیوانی و خودداری از مواد غیرمصنوعی است، دسترنج کشاورزی و زحمات خود را خورده و توصیه‌ام این است که مردم محصولات طبیعی استفاده کرده و روزی حلال به دست بیاورند و آزار و اذیت برای هم‌نوعان خود نداشته باشند.

مسن‌ترین زائر ایرانی بیان کرد: من با دسترنج و زحمت خودم هزینه حجم را پرداخت کرده و همیشه روزی حلال به سر سفره خانواده‌ام برده‌ام. دعا می‌کنم که امنیت و آسایش کنونی در کشورمان و منطقه حفظ شود، از بچگی مخالف ناامنی و دعوا بوده‌ام، از خدا می‌خواهم که این وضعیت به هم نخورد.

کاوه شیرزادی، مدیرکل حج و زیارت استان کردستان در گفت‌وگو با تسنیم به جزئیات اعزام زائران کردستانی به سرزمین وحی پرداخت و اظهار داشت: امسال از کردستان هزار و ۳۴۰ نفر در قالب ۹ کاروان زیارتی به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.

وی افزود: از تعداد ۹ کاروان؛ هشت کاروان اهل سنت بوده و یک کاروان اهل تشیع که سه کاروان آن مربوط به سنندج و مریوان، ۲ کاروان در بانه، یک کاروان سقز، یک کاروان دهگلان و سقز و یک کاروان مربوط به بیجار و قروه است.

مدیرکل حج و زیارت استان کردستان با اشاره به اینکه کاروان‌ها از طریق فرودگاه همدان، کشور را به مقصد جده ترک کرده و وارد عربستان می‌شوند، گفت: اعزام کاروان‌ها تا اواخر امروز ادامه دارد. در مجموع ۷۳۴ نفر از زائران حج ۱۴۰۲ استان کردستان بانوان بوده و ۶۰۶ نفر حجاج اعزامی نیز آقایان هستند. 

پیام/۴۸۱/ 

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا