اخبار

گواهی ولادت و فوت الکترونیکی می‌شود پرشین طب

گواهی ولادت و فوت الکترونیکی می‌شود پرشین طب

رئیس سازمان ثبت احوال کشور از الکترونیکی شدن گواهی‌های ولادت و فوت در کشور خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، هاشم کارگر؛ معاون وزیر و رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه این سازمان، یک دستگاه‌های حاکمیتی بنیادین و هویتی است، اظهار کرد: سازمان ثبت احوال کشور بطور مستقیم و غیرمستقیم در ارائه خدمات به مردم تاثیرگذار است. یکی از تکالیف ما این است که زیرساخت‌های لازم را برای سایر دستگاه‌ها ایجاد کنیم تا مردم نیز در دریافت خدمات از سایر دستگاه‌ها با مشکل مواجه نشوند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه به دنبال ارتقاء جایگاه سازمان هستیم و این امر در سال گذشته با عملیاتی کردن برخی اقدامات توسط همکاران سازمان انجام پذیرفت، افزود: یکی از این اقدامات ارزشمند، راه اندازی مجدد خط تولید انبوه صدور کارت هوشمند ملی از دی ماه ۱۴۰۰ با برنامه‌ریزی جدید و بهره‌گیری از توان داخلی و صدور کارت برای ۱۰ میلیون نفر از متقاضیانی که علی‌رغم ثبت‌نام و پرداخت هزینه بیش از ۲/۵سال در صف انتظار بودند، است

کارگر یکی دیگر از اقدامات مهم این سازمان را صدور کارت هوشمند ملی ایرانیان خارج از کشور عنوان کرد و گفت: یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم و تاکیدات ریاست جمهور و وزیر کشور، برقراری ارتباط ایرانیان خارج از کشور با داخل بوده است که با هماهنگی‌های سازمان ثبت احوال کشور و وزارت امورخارجه و برگزاری چندین نشست در این خصوص، زیرساخت‌های لازم فراهم و امکان صدور و تحویل کارت هوشمندملی برای ایرانیان خارج از کشور نیز فراهم شد.

وی ادامه داد: صدور کارت هوشمند ملی ایرانیان خارج از کشور و اخذ درخواست برخط کارت ملی از اواخر اسفندماه سال گذشته در نمایندگی‌های کوالالامپور، فرانکفورت، وین، نمایندگی‌های اسلو، واشنگتن و استکهلم و بانکوک فعال شده‌اند و در حال حاضر نیز هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه جهت توسعه آن در ۱۶ نمایندگی دیگر در حال انجام است.

معاون وزیر کشور راه اندازی سرویس اطلاعات خانواده (سببی و نسبی) را یکی دیگر از اقدامات ارزشمند سازمان در سال گذشته برشمرد و گفت: این سرویس هم اکنون در اختیار برخی دستگاه ها نظیر بانک مرکزی قرار گرفته است و در حال استفاده است.

رئیس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه این سازمان متولی پایگاه نشانی در کشور است، تصریح‌کرد: این فعالیت‌ها اهمیت و جایگاه ثبت احوال را نشان می‌دهد و امروز، این سازمان می‌خواهد به یک سازمان هوشمند تبدیل شود.

کاگر با بیان اینکه انشالله به زودی نرم افزار لازم جهت الکترونیکی شدن گواهی ولادت و فوت آماده خواهد شد، افزود: ما معتقدیم که سازمان ثبت احوال می‌تواند خدمات گوناگونی با اتقان اسناد هویتی و هزینه‌های پایین به مردم و کشور ارائه دهد و یکی از این خدمات ارائه هرگونه استعلامات مربوط به افراد و هویت فرد از طریق سیستم‌های سازمان ثبت احوال کشور است.

وی با اشاره به اینکه به سمت استفاده از داده‌های ثبتی مبنا بابد برویم، گفت: در بحث نظامات آماری کشور نیز در حوزه جمعیت برای اولین بار نرخ باروری براساس سال ۱۴۰۰ بر اساس داده‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی این سازمان اعلام شد و به زودی این آمار برای سال ۱۴۰۱ نیز اعلام خواهد شد.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه در حال راه اندازی GIS جمعیتی هستیم، اضافه کرد: اطلس جمعیت در حال آماده شدن است و در بحث جوانی و خانواده جمعیت، اتاق وضعیت جمعیت ایجاد کرده‌ایم.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا