دانستنیهای جنسیزناشویی

آشنایی با بیماری های آمیزشی

بیماری های آمیزشی

آشنایی با بیماری های آمیزشی

پرشین طب – دانستنی های جنسی | به گزارش پرشین طب؛ می خواهیم در مورد بیماری های آمیزشی مطالب مهمی را برای شما قرار دهیم. بیماری های آمیزشی از جمله بیماری هایی هستند که از راه آمیزش جنسی منتقل می شوند. آشنایی با بیماری های آمیزشی می تواند برای سلامت زوجین مهم باشد. عامل این بیماری ویروس ها و میکروب ها می باشند. خیلی از افراد که دچار این بیماری هستند خودشان از عفونت خود اطلاع ندارند. با پرشین طب در مورد بیماری های آمیزشی همراه باشید.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

افراد فعال از نظر جنسی که با افراد مبتلا تماس داشته‌اند.

افرادی که بیش از یک شریک جنسی دارند.

استفاده از کاندوم حین مقاربت، خطر ابتلا را کاهش می‌دهد ولی از بین نمی‌برد.

دنبال چه باید گشت؟

درد یا زخم در ناحیه تناسلی (آلت، درون و بیرون واژن)، ناحیه مقعدی، دهان یا زبان و حلق (اگر تماس دهانی وجود داشته است).

ترشح از واژن یا آلت

زگیل در نواحی تناسلی

علایم شبه‌سرماخوردگی: تب، خستگی، تعریق و بدن درد

غدد متورم در ناحیه تناسلی

عفونت‌های غیرمعمول

درد نواحی پایین شکم

اگر هر یک از این علایم را داشتید یا به هر دلیل نگران فعالیت جنسی خود هستید به پزشک مراجعه کنید.

چگونه از خود محافظت کنید؟

اول از همه شما باید خطرهای رابطه جنسی خود را مدنظر داشته باشید. تنها راه ایمنی صددرصد نداشتن رابطه جنسی است. غیر از آن ایمن‌ترین گزینه محدود کردن رابطه جنسی با همسری است که از عفونت نداشتن وی مطمئن هستید. با افزایش تعداد شرکای جنسی، احتمال خطر را به شدت افزایش می‌دهید. این جمله را به خاطر داشته باشید. این مساله را با این واقعیت که بسیاری از مبتلایان به عفونت از آن اطلاع ندارند و در نتیجه دلیلی هم برای هشدار یا مراقبت از دیگران ندارند کنار هم بگذارید. همچنین باید خطر زیاد رابطه جنسی با روسپی‌ها را مد نظر قرار دهید و از این نوع رابطه اجتناب کنید. شما باید خود از خود مراقبت کنید و به دیگران اعتماد نکنید.

کاندوم به طور قابل توجهی انتقال بیماری‌های آمیزشی را کاهش می‌دهد ولی آن را حذف نمی‌کند و باید در هر شکل آمیزش جنسی پر خطر از آن استفاده کنید. کاندوم زنانه به اندازه کاندوم مردانه موثر نیست ولی هنگامی که کاندوم مردانه در دسترس نیست یا از آن استفاده نمی‌شود بالاخره مفید است.

بعضی بیماری‌های آمیزشی با تماس پوست به پوست نواحی تناسلی که کاندوم آن را می‌پوشاند انتقال می‌یابند. کاندوم ممکن است حتی با استفاده درست پاره شود.استفاده از کف‌ها یا ژل‌های اسپرم‌کش که برای پیشگیری از بارداری طراحی شده‌اند می‌تواند میزان خطر بیماری آمیزشی را افزایش دهد زیرا این مواد می‌توانند التهاب ایجاد کنند. مهم است که مطابق دستور به درستی از کاندوم استفاده کنید. هیچ گاه دوبار از یک کاندوم استفاده نکنید.

بیماری های آمیزشی
بیماری های آمیزشی

شایع‌ترین بیماری‌های آمیزشی عبارتند از:

هرپس (ویروس هرپس سیمپلکس)

کلامیدیا (شایع‌ترین علت قابل پیشگیری ناباروری زنان)

ویروس پاپیلومای انسانی (عامل سرطان گردن رحم و زگیل‌های تناسلی)

HIV که عامل ایدز است.

سیفلیس

گونوره

هپاتیت ب و ث

منبع : zendegionline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا