اخبار

"اتاق شیشه‌ای" آرای قضایی ایجاد شد پرشین طب

"اتاق شیشه‌ای" آرای قضایی ایجاد شد پرشین طب

"اتاق شیشه‌ای" آرای قضایی ایجاد شد پرشین طب

ایجاد شفافیت، یکی از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با فساد یا اهمال و کوتاهی‌هاست و عدلیه در مسیر اجرای سند تحول قضایی، اقدام به راه‌اندازی “سامانه هوشمند انتشار عمومی آرای قضایی” کرده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ایجاد شفافیت در فرآیند رسیدگی‌های قضایی یکی از راهکارهای ارائه شده در سند تحول قضایی برای صدور آرا و تصمیمات متقن است. آرای قضایی متقن علاوه بر رضایت مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضا، اقتدار و اعتماد عمومی به قوه قضاییه را نیز افزایش خواهد داد.

یکی از راه‌های مهم ایجاد اتقان و دقت در آرای قضائی، انتشار عمومی آن‌هاست. در همین راستا قوه قضاییه اقدام به راه‌اندازی “سامانه هوشمند انتشار عمومی آرای قضایی” کرده است.

این سامانه علاوه بر انتشار عمومی و برخط آرای قضایی که با حفظ محرمانگی اطلاعات اشخاص دخیل در پرونده صورت می‌گیرد، امکان تحلیل و ارزیابی عمومی و نخبگانی را فراهم می‌کند. به همین دلیل نام دیگر این سامانه “تناد” (تحلیل و نقد آرای دادگستری‌ها و دیوان عالی کشور) است.

دادنامه‌ها در سامانه هوشمند آرای قضایی پس از صدور با استفاده از ابزار‌های هوشمند و با هدف حفظ حریم خصوصی افراد به صورت ماشینی گمنام‌سازی و سپس منتشر می‌شود.

بر اساس آنچه مسئولان قضایی اعلام کرده‌اند؛ در حال حاضر بیش از ۹ میلیون رأی در این سامانه قرار داده شده و اتاقی شیشه‌ای از آرای صادر شده در محاکم قضایی را ایجاد کرده است.

البته این سامانه در حال حاضر در مرحله آزمایشی خود قرار دارد و دسترسی به آن فقط برای قضات فراهم شده اما این دسترسی‌ها به زودی برای وکلا، دانشجویان حقوق و سپس عموم جامعه نیز فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا