اخبار

"اسدالله اسدی" دیپلمات ایرانی تا ساعاتی دیگر به تهران می‌رسد پرشین طب

"اسدالله اسدی" دیپلمات ایرانی تا ساعاتی دیگر به تهران می‌رسد پرشین طب

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: اسدالله اسدی که به طور غیرقانونی در بلژیک در زندان به سر می‌بُرد، تا ساعاتی دیگر وارد کشور عزیزمان خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: با تلاش‌های به عمل آمده، اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که به طور غیرقانونی در بلژیک در زندان به سر می‌برد، تا ساعاتی دیگر از طریق عمان وارد کشور عزیزمان خواهد شد.

غریب‌آبادی این اقدام را نتیجه تلاش‌های دستگاه های ذیربط در پیگیری حقوق هموطنان خود در خارج از کشور دانست و گفت: این تلاش‌ها همچنان ادامه خواهد یافت.

به گزارش تسنیم، وزارت خارجه عمان ساعاتی پیش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عمان موفق به میانجیگری بین بلژیک و ایران برای حل مسأله شهروندان زندانی شد؛ افرادی که از سوی تهران و بروکسل آزاد شدند، امروز به مسقط منتقل خواهند شد.

بعد از انتشار این خبر احتمال داده شد که شهروند آزاد شده از زندان‌های بلژیک اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی است که تیرماه سال ۱۳۹۷ با توطئه منافقین در آلمان دستگیر و سپس تحویل پلیس بلژیک شد.

دستگیری وی نقض حقوق دیپلماتیک (ماده ۴۰ کنوانسیون حقوق دیپلماتیک وین) و نقض گسترده حقوق بشر بود؛ چرا که وی را به‌مدت ۱۰۰ روز در بخش زندانیان روانی و ۳ ماه در انفرادی بدون پنجره زندانی کردند.

در ادامه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد: آقای اسدالله اسدی، دیپلمات بی‌گناه کشورمان که بر خلاف حقوق بین‌الملل و به‌طور غیرقانونی بیش از دو سال در آلمان و بلژیک بازداشت بود، هم‌اکنون در راه بازگشت به وطن است و به‌ زودی وارد ‎ایران عزیزمان خواهد شد.

امیرعبداللهیان در نوشته خود در شبکه‌های اجتماعی، از تلاش‌های مثبت سلطنت عمان برای آزادی اسدی تشکر کرد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا