اخبار

"اسپیس‌ایکس" رکورد پرتاب موشک در یک سال را شکست! پرشین طب

"اسپیس‌ایکس" رکورد پرتاب موشک در یک سال را شکست! پرشین طب

سال گذشته میلادی شلوغ‌ترین سال پرتاب موشک‌های اسپیس‌ایکس بوده است؛ در سال ۲۰۲۰، اسپیس‌ایکس به رهبری ایلان ماسک در مجموع به ۲۶ پرتاب دست یافت، در حالی که سال گذشته ۳۱ موشک به آسمان فرستاد که همه مأموریت‌ها شامل موشک قابل اعتماد فالکون ۹ بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سال گذشته میلادی شلوغ‌ترین سال پرتاب موشک‌های اسپیس‌ایکس بوده است. در سال ۲۰۲۰، اسپیس‌ایکس به رهبری ایلان ماسک در مجموع به ۲۶ پرتاب دست یافته بود در حالی که سال گذشته ۳۱ موشک به آسمان فرستاد که همه مأموریت‌ها شامل موشک قابل اعتماد فالکون ۹ بود.

با این حال، امسال اسپیس‌ایکس ۶۱ مأموریت بزرگ انجام داده است و آخرین مأموریت سال ۲۰۲۲ نیز روز جمعه انجام شد که همگی این مأموریت‌ها با استفاده از فالکون ۹  انجام شده به جز پرتاب ماه نوامبر که از یک موشک قدرتمند دیگر استفاده شده است.

شرکت فضایی اسپیس‌ایکس در کالیفرنیای آمریکا مستقر است و نخستین پرواز باری خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی را در سال ۲۰۱۲ انجام داده است که در آن سال فقط دو پرتاب انجام شد. اسپیس‌ایکس علاوه بر استقرار ماهواره‌های متعدد در مدار پایین زمین برای طیف وسیعی از مشتریان همچنین پروازهای منظم خدمه “به و از” ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ را آغاز کرد و این امکان را به ناسا داد تا فضانوردان خود را برای نخستین بار از زمان برنامه شاتل فضایی از خاک ایالات متحده به فضا بفرستد.

“اسپیس‌ایکس” ۵۳ ماهواره استارلینک را به مدار زمین فرستاد

بخشی از دلایلی که SpaceX توانسته فرکانس و تعداد پرتاب‌های خود را افزایش دهد به دلیل طراحی فالکون ۹ است که فرود یک‌ مرحله‌ای و قابل استفاده مجدد را امکان‌پذیر می‌کند تا بتواند به راحتی برای مأموریت‌های متعدد مستقر شود که این به اسپیس ایکس اجازه می‌دهد بر نوسازی ناوگان کوچکی از موشک‌ها تمرکز کند؛ فالکون ۹ موشکی تجاری از گروه موشک‌های شرکت اسپیس‌اکس است. فالکون ۹ برای بردن محموله به مدار زمین طراحی و ساخته شده و بلندای آن به ۶۷ متر می‌رسد.

اسپیس ایکس تا به امروز به ۱۹۸ پرتاب موشک، ۱۵۹ فرود تقویت‌کننده و ۱۳۳ پرواز مجدد دست یافته است. با توجه به اینکه مشتریان بیشتری به دنبال ارسال ماهواره‌های کوچک به مدار هستند و اسپیس ایکس نیز از سخت‌افزار پروازهای فضایی خود برای استقرار تعداد زیادی از ماهواره‌های اینترنتی استارلینک خود استفاده می‌کند، به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۳ سال شلوغ‌تری برای اسپیس‌ایکس باشد.

با نگاهی بیشتر به آینده، اسپیس‌ایکس همچنین در حال آماده شدن برای نخستین پرواز نسل بعدی موشک Super Heavy و فضاپیمای Starship خود است. نسخه‌ای از Starship قرار است تنها چند سال دیگر در مأموریت Artemis III ناسا نخستین زن و فرد رنگین پوست را روی سطح ماه فرود آورد و حتی می‌تواند نخستین فضانوردان را به مریخ برساند!

پس از اینکه “یوساکو مائزاوا” میلیاردر ژاپنی، ۹ صندلی را برای مأموریت سفر به ماه خریداری کرد، قرار شد استارشیپ، مسافران را در نخستین مأموریت کاملاً غیرنظامی به ماه حمل کند. این سفر برای سال ۲۰۲۳ تعیین شده است اما تأخیر در آزمایش موشک Super Heavy و Starship به این معنی است که SpaceX احتمالاً آن تاریخ را از دست خواهد داد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا