اخبار

"نوزاد ۹ ماهه و پیرمرد ۱۱۱ ساله" خردسال‌ترین و مسن‌ترین حجاج ایرانی امسال پرشین طب

"نوزاد ۹ ماهه و پیرمرد ۱۱۱ ساله" خردسال‌ترین و مسن‌ترین حجاج ایرانی امسال پرشین طب

خردسال‌ترین زائر ثبت نام شده حج تمتع امسال، یک نوزاد ۹ ماهه و مسن‌ترین زائر یک مرد ۱۱۱ ساله از کردستان است.

به گزارش خبرنگار اجتتماعی خبرگزاری تسنیم،  بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته از سوی عربستان، پذیرش زائران از ۳۱ اردیبهشت مصادف با اول ذی‌القعده آغاز می‌شود و بیش از ۲ میلیون زائر عازم عربستان خواهند شد.

زائران کشور ما نیز که طبق سهمیه تعیین شده از سوی سعودی‌ها بالغ بر ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر است، از ۵ روز دیگر یعنی از سوم خرداد، به تدریج وارد سرزمین وحی خواهند شد تا بزرگترین رویداد اجتماعی و دینی دنیا برگزار شود.

زائرانی ایرانی در قالب ۵۷۰ کاروان از شهرهای مختلف و از ۲۱ ایستگاه‌ پروازی عازم سرزمین وحی می‌شوند.

تا این لحظه، کم‌سن‌ترین زائر ثبت‌نام شده ایرانی یک دختر ۹ ماهه از کرمان و مسن‌ترین زائر، یک مرد ۱۱۱ ساله از کردستان است. ۵۴ درصد زائران حج ۱۴۰۲ را بانوان تشکیل داده‌اند و ۱۲ درصد حجاج اعزامی در سال جاری، اهل سنت هستند. 

مدت سفر امسال حدود ۳۰ تا ۴۲ روز بسته به زمان تشرف حجاج است و آنهایی که سوم یا چهارم خرداد ماه وارد عربستان می‌شوند، مشمول افزایش طول سفر خواهند شد.  کشورهایی که بیش از ۳۰ هزار نفر زائر دارند، عملیات رفت حجاج‌شان ۳۰ روز به طول می‌انجامد، ایران نیز در زمره آن کشورهاست و عملیات رفت حدود ۳۰ روز خواهد بود. عملیات بازگشت حجاج نیز از ۱۴ تیر ماه آغاز می‌شود و سوم مرداد پایان می‌یابد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا